Το σχολείο μας στον τελικό του Πανελλήνιου διαγωνισμού Ρομποτικής Κύριο

Δύο ομάδες του ομίλου Ρομποτικής και 3D σχεδίασης “3Dbotics” του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, συμμετείχαν στον Τελικό  του Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM 2024 που έγινε στο κλειστό στάδιο του Τάε Κβον Ντό στην Αθήνα στις 31 Μαρτίου.

Και οι δύο ομάδες συμμετείχαν στην Regular  κατηγορία η οποία είναι η πιο απαιτητική κατηγορία με τις περισσότερες συμμετοχές. Η regular κατηγορία έχει συγκεκριμένη πίστα (διαφορετική κάθε χρόνο), στην οποία τα ρομπότ πρέπει να ολοκληρώσουν συγκεκριμένες δοκιμασίες μέσα σε 2 λεπτά. Επιπλέον, οι ομάδες κλήθηκαν να ολοκληρώσουν ακόμη δύο δοκιμασίες οι οποίες ανακοινώθηκαν κατά την έναρξη της διαγωνιστικής διαδικασίας και έπρεπε να ολοκληρωθούν από τους μαθητές χωρίς τη βοήθεια του προπονητή τους.

Συνολικά συμμετείχαν οι 53 καλύτερες ομάδες από όλες τις περιφέρειες της Ελλάδας, οι οποίες κατόρθωσαν να περάσουν με επιτυχία τους περιφερειακούς διαγωνισμούς. Οι μαθητές των δύο ομάδων του 1ου Πειραματικού Λυκείου κατέλαβαν την 7η και 9η θέση, ανταποκρινόμενοι με μεγάλη επιτυχία στις πολύ αυξημένες απαιτήσεις του Πανελλήνιου διαγωνισμού.

Ευχαριστούμε την Περιφέρεια Θεσσαλίας και ειδικότερα τον Αντιπεριφερειάρχη, κ. Κωνσταντίνο Τέλιο, για τη διάθεση του λεωφορείου με το οποίο μετακινήθηκαν οι μαθητές μας.

Οι 2 ομάδες που συμμετείχαν είναι:

1η ΟΜΑΔΑ (7η θέση): Κουφόπουλος Παναγιώτης (αρχηγός ομάδας), Φλώρος Κωνσταντίνος, Κοτσιαρίδης Μάριος, Κλειδωνάς Λουκάς και Τζαφάλιας Στράτος (βοηθός προπονητή).

2η ΟΜΑΔΑ (9η θέση): Λάσδας Αργύρης (αρχηγός ομάδας), Παππάς Στέφανος, Κόκκαλης Στέφανος και Καραμαλίγκας Χάρης (βοηθός προπονητή).

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός/προπονητής: Μαυραντζάς Νικόλαος (καθηγητής Πληροφορικής).

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 09 Απριλίου 2024 20:56