Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης

Πραγματοποιήθηκε και φέτος η εκπαιδευτική δράση του σχολείου μας «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης - 2023», για το σχολικό έτος 2022-2023, της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.).

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης, αφού ενημερώθηκαν σχετικά με τη μέθοδο που ο Ερατοσθένης υπολόγισε την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης, εφάρμοσαν τη μέθοδο στην αυλή του σχολείου, την ημέρα της εαρινής ισημερίας.

Το πείραμα αποσκοπεί στην εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών με την επιστημονική μεθοδολογία, την καλλιέργεια παραγωγικών συλλογισμών στις φυσικές επιστήμες και τη γνωριμία με την ιστορική εξέλιξη της επιστήμης.

Τα αποτελέσματα των μετρήσεων ήταν εντυπωσιακά! Η πλησιέστερη μέτρηση στην ακριβή τιμή της ακτίνας της Γης παρουσίασε σφάλμα μόλις 0,6%!

Στον επίλογο του πειράματος, οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με τους καθηγητές τους Μιχάλη Παπανούσκα και Παναγιώτη Τσίνα, τα αίτια των σφαλμάτων και τις διαδικασίες εκτέλεσης ακριβέστερων μετρήσεων.