Περιβαλλοντικές δράσεις του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Καρδίτσας

Βιοποικιλότητα_και_αειφορία_1.jpg

Τα περιβαλλοντικά προβλήματα, παγκόσμια και τοπικά, είναι μεγάλα, πολύπλοκα και συνδέονται κυρίως με τις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στον κόσμο, στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στα σχολεία, μπορεί να αποτελέσει ανάχωμα απέναντι στην υποβάθμιση του περιβάλλοντος καθώς, κεντρικός της σκοπός είναι η δημιουργία πολιτών που γνωρίζουν, νοιάζονται και προστατεύουν το περιβάλλον

Στα πλαίσια περιβαλλοντικού προγράμματος μαθητές του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Καρδίτσας την Δευτέρα 17-1-2022 είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδικτυακά την παρουσίαση με θέμα "Βιοποικιλότητα και αειφορία: Μία αλιευτική προσέγγιση" που έγινε από τον κ. Δημήτριο Κλαουδάτο. Ο κ. Κλαουδάτος είναι Επίκουρος καθηγητής στην Αλιεία στο

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στη Σχολή Γεωπονικών Επιστημών Τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος. Στους μαθητές παρουσιάστηκαν θέματα για τα θαλάσσια οικοσυστήματα, για τη ρύπανση των θαλασσών και για την αλιεία σε παγκόσμια κλίμακα, αλλά και για τον Ελλαδικό χώρο. Έγινε μια ιστορική αναδρομή για την εξέλιξη της αλιείας, για την πορεία των παγκόσμιων αλιευτικών αποθεμάτων και τι προβλέψεις υπάρχουν για το μέλλον. Ο κ. Κλαουδάτος ακόμη αναφέρθηκε στο πρόβλημα της αλιευτικής διαχείρισης και ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης των υδάτινων οικοσυστημάτων.  Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση με αμείωτο ενδιαφέρον, αναδεικνύοντας μια θετική περιβαλλοντική συμπεριφορά.

Το 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Καρδίτσας και οι καθηγητές που υλοποιούν το πρόγραμμα, Παναγιώτης Τσίνας και Γιάννης Γεννάδιος, ευχαριστούν ιδιαίτερα τον κ. Κλαουδάτο που με ωραίο  και γλαφυρό τρόπο παρουσίασε τόσο σημαντικά θέματα που μας απασχολούν όλους.

Ο Ηλεκτρονικός και έντυπος τύπος

Screenshot_2.png  Screenshot_5.png      Screenshot_6.png  Screenshot_9.png
 Screenshot_7.png  Screenshot_8.png  Screenshot_10.png  Screenshot_11.png

Οι Εντυπώσεις των Μαθητών

Καϊμάρη Δανάη

Θεωρώ πως ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα και επικοδομητική παρουσίαση, μάθαμε πολλές πληροφορίες για τα οικοσυστήματ  που δεν ξέραμε, είχε πολύ ενδιαφέρον και χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να ακούσω ένα καθηγητή να μιλάει για ένα τόσο σημαντικό θέμα όπως είναι το περιβάλλον. Θα χάρω πολύ να ξαναγίνει κάτι παρόμοιο στο μέλλον.

Ελένη Γαλάνη

Είχαμε την τιμή να κάνουμε μια συνάντηση μέσο τηλεκπαίδευσης με έναν καθηγητή από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας το οποίο βρίσκετε στον Βόλο. Ήταν μια παρά πολύ ωραία συζήτηση με θέματα που μας απασχολούν όλους στον πλανήτη .Δεν θα την ξεχάσω ποτέ

Βάσια Νταντάμη

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη γιατί ήταν πολύ ενδιαφέρονται όλα όσο άκουσα. Μακάρι να κάνατε και στο μέλλον τέτοιες ενημερώσεις. Άξιζε πραγματικά!!

Μιχαέλα Γιαννάκου

Αντλήσαμε πολλές καινούργιες και χρήσιμες πληροφορίες για τα θαλάσσια οικοσυστήματα και γενικότερα για το περιβάλλον. Γνώσεις που είναι απαραίτητες για τους ανθρώπους διότι όλοι μας πρέπει να μεριμνούμε για  το περιβάλλον και να φροντίζουμε τα θαλάσσια οικοσυστήματα με διάφορες δράσεις. Συνοψίζοντας η ενημέρωση αυτή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και προσέφερε πολλά οφέλη στα άτομα που την παρακολούθησαν. Ελπίζω να υπάρξουν κι άλλες  ανάλογες ενημερώσεις στο μέλλον οι οποίες έχουν στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών όσον αφορά το περιβάλλον.