Μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση οργανώνεται από τους μαθητές του 1ου Λυκείου Καρδίτσας την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου, στο χώρο του σχολείου. Η μέρα αυτή έχει καθιερωθεί παγκοσμίως ως ημέρα εορτασμού του mole. Το mole ? καμία σχέση με τα εμπορικά κέντρα? ? είναι μονάδα μέτρησης μάζας στη Χημεία και τη Φυσική. Ένα mole οποιασδήποτε ουσίας, ορίζεται σαν η ποσότητα που περιέχει τον εκπληκτικό αριθμό των 602000000000000000000000 (ή 6,02·1023)μορίων. Η ιδέα για τη μέτρηση της μάζας με mole αντί των γραμμαρίων, ξεκίνησε από την περίφημη υπόθεση του Avogadro, σύμφωνα με την οποία, ίσοι όγκοι οποιουδήποτε αερίου, περιέχουν τον ίδιο αριθμό μορίων, αν βρίσκονται στις ίδιες συνθήκες πίεσης και θερμοκρασίας.

H μέρα γιορτάζεται για έκτη συνεχόμενη χρονιά στο 1ο Γενικό Λύκειο Καρδίτσας, με τη συμμετοχή των μαθητών της Β΄ Λυκείου Σεραφείμ Αντωνίου, Εύας Τσιτσίνο, Αλέξη Σταμπολού, Βαλεντίνας Καραντάνα και Εύας Καπνιά, και με συντονίστρια την καθηγήτρια Χημείας Χρυσούλας Γκορίλα.