Κλιματική αλλαγή και Ζωική Παραγωγή

Σεραφείμ Παπαδόπουλος

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Γεννήθηκα στην Καρδίτσα το 1971, όπου τελείωσα το 2ο Λύκειο το 1989. Έλαβα το πτυχίο του Γεωπόνου από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης το 1996 και συνέχισα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στο University College Dublin (UCD) της Ιρλανδίας, από όπου έλαβα το Διδακτορικό μου Δίπλωμα στην Παραγωγή Εμβρύων Μηρυκαστικών το 2003. Κατά το διάστημα των μεταπτυχιακών σπουδών μου έλαβα υποτροφία από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.).

Τα έτη από το 2002 έως το 2009 εργάστηκα ως μόνιμος υπάλληλος ΠΕ Γεωπονικού σε υπηρεσίες και εποπτευομένους φορείς του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων: ως υπάλληλος στο Κέντρο Γενετικής Βελτίωσης Ζώων Καρδίτσας, ως Προϊστάμενος στο Κέντρου «ΔΗΜΗΤΡΑ» Καρδίτσας του Οργανισμού Γεωργικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Κατάρτισης & Απασχόλησης Ο.Γ.Ε.Ε.Κ.Α. «ΔΗΜΗΤΡΑ και ως Προϊστάμενος του Τοπικού Κέντρου Αγροτικής Ανάπτυξης (ΤΟ.Κ.Α.Α.)

Από το 2009 ως το 2019 εργάστηκα ως Επίκουρος Καθηγητής και Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τ.Ε.Ι. Θεσσαλίας, στη Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας & Τεχνολογίας Τροφίμων & Διατροφής στο Τμήμα Τεχνολόγων Γεωπόνων στην Κατεύθυνση Ζωικής Παραγωγής, με γνωστικό αντικείμενο «Εκτροφή Παραγωγικών Ζώων με έμφαση στην Αναπαραγωγή Μηρυκαστικών».

Από το 2019 έως σήμερα είμαι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, στη Σχολή Γεωπονικών Επιστημών, στο Τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας & Υδάτινου Περιβάλλοντος. Δραστηριοποιούμαι ερευνητικά ως μέλος του Εργαστηρίου Υδροβιολογίας-Ιχθυολογίας σε αντικείμενα που άπτονται της διαχείρισης και του ελέγχου της αναπαραγωγής των ιχθύων σε συνθήκες αιχμαλωσίας, της κρυο-συντήρησης σπέρματος και εμβρύων, της επίδρασης του οξειδωτικού στρες στην αναπαραγωγή, της χρήσης αντιοξειδωτικών παραγόντων στην αναπαραγωγή των θηλυκών και αρσενικών γεννητόρων, της επίδρασης της κλιματικής αλλαγής στην εκτροφή ζωικών οργανισμών και της in vivo και in vitro παραγωγής εμβρύων.

Η παρουσίαση: Ο τίτλος της παρουσίασης προτείνω να είναι "Κλιματική αλλαγή και Ζωική Παραγωγή" όπου θα αναλύσω τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στη εκτροφή χερσαίων και υδρόβιων οργανισμών αλλά και πως η ζωική παραγωγή συμβάλλει στην κλιματική κρίση.