Αγαθοκλής Αζέλης. Ο ορισμός των θετικών και των Θεωρητικών Επιστημών

Την Τρίτη 25-1-2022 οι μαθητές του τμήματος Β΄1 του 1ου Πειραματικού Λυκείου Καρδίτσας συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη που διοργάνωσε ο κ. Βαγενάς Αθανάσιος, εκπαιδευτικός ΠΕ04 στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής γενικής παιδείας, με καλεσμένο τον κ. Αγαθοκλή Αζέλη, ιστορικό και συγγραφέα του βιβλίου της Ιστορίας κατεύθυνσης της Γ΄ Λυκείου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήματα στον κ. Αζέλη για το μάθημα της Ιστορίας και να λάβουν τεκμηριωμένες απαντήσεις από τον ίδιο τον συγγραφέα. Στη συζήτηση πήρε μέρος και η φιλόλογος κ. Μπαμπαράμου Χριστίνα. Στη συνέχεια ακολούθησε μικρή διάλεξη από τον κ. Αζέλη με θέμα: “Ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο ορίζονται επιστημολογικά οι θετικές (κατά βάση οι φυσικές) και οι θεωρητικές επιστήμες, κάτι που είναι πολύ σημαντικό ακόμη και για την καθημερινή σκέψη”.