1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ομάδα της ανατροπής το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας! Πρωταθλητής καλαθοσφαίρισης Θεσσαλίας με νίκη μέσα στη Λάρισα! Κύριο

Ακόμη μία θριαμβευτική ανατροπή για την ομάδα μπάσκετ μαθητών του 1ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας! Το σύνολο του Στέφανου Μπελάγια, πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε στη Λάρισα του 1ου ΓΕΛ Λάρισας με 28-31 και ανακηρύχτηκε πρωταθλητής Θεσσαλίας για τη σχολική περίοδο 2013-14!
Στο πρώτο 8λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφεραν να προηγηθούν με 11-6, με τον Κώστα Παππά να έχει σημειώσει όλους τους πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα.

Basket telikos theassalias 1  Basket telikos theassalias 2

Στη δεύτερη περίοδο υπήρξε νευρικότητα και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει χαμηλό και το 1ο ΓΕΛ Λάρισας να διατηρεί το προβάδισμα, αυξάνοντάς το μάλιστα κατά έναν πόντο για το 19-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές και με τους Φαλιάγκα, Τσιάμη, Παππά και Μιχαλάκη κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σταδιακά ναι να περάσουν μπροστά με 24-25 κι ενώ το ματς είχε γίνει πραγματικό ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ!

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτες του Στέφανου Μπελάγια λειτούργησαν εξαιρετικά στο αμυντικό παιχνίδι, εφαρμόζοντας σύστημα ζώνης που περιόρισε τις επιθετικές λύσεις των Λαρισινών και έφτασε στη νίκη με 28-31! Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συγκλονιστική, ενώ ευτυχώς για τους παίχτες του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας δε στοίχησε η αστοχία στις ελεύθερες βολές.

Πλέον, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας θα αντιμετωπίσει τον πρωταθλητή της Ηπείρου σε αναμέτρηση που θα γίνει στην Καρδίτσα, την Τρίτη, 6 Μαΐου, στο δρόμο για το Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα!! Άξιο αναφοράς, η στήριξη της ομάδας από συμμαθητές, οι οποίοι ναύλωσαν λεωφορείο και μετακινήθηκαν στη γειτονική Λάρισα για να εμψυχώσουν τους πρωταθλητές, δίνοντας φωνή και παλμό, για να γυρίσουν πανευτυχείς στην Καρδίτσα με το ροζ φύλλο αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 11-6, 19-13, 24-25, 28-31
1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας): Παππάς 15 (1), Μιχαλάκης 5, Αθανασόπουλος 3, Αμβροσίου 1, Φαλιάγκας 4, Τσιάμης 2, Κολτσίδας, Γεράσης, Παλιούρας, Γάκιας.
*(Για το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Καραπέτσας λόγω μικροεπέμβασης στο χέρι)