erasmus1 erasmus2

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού  προγράμματος  Erasmus+ με  θέμα  T.R.E.E.S Together to Reach Efficient and Encouraging schools που υλοποιεί το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας, η 4η διεθνική συνάντηση από 31 Μαρτίου μέχρι 7 Απριλίου 2019. 17 μαθητές και 11 καθηγητές από τη Λιθουανία, τη Βουλγαρία, την Ισπανία και τη Γαλλία, σε συνεργασία με τους Έλληνες ομολόγους  τους, έχοντας ήδη διερευνήσει τις αιτίες που προκαλούν την πρόωρη σχολική εγκατάλειψη, προχώρησαν στα μέτρα που πρέπει να εφαρμοστούνώστε να ελαχιστοποιηθεί το φαινόμενο.

Η αναβάθμιση της  Α/θμιας  και της Β/θμιας εκπαίδευσης με στόχο την ανάπτυξη κριτικής σκέψης, συνεργασίας και δημιουργικότητας, η μαθησιακή ενίσχυση των μαθητών με χαμηλότερες σχολικές επιδόσεις με πιο ευέλικτη εξατομικευμένη προσέγγιση μάθησης , η συστηματική διασύνδεση της σχολικής μονάδας με το κοινωνικό περιβάλλον, ήταν μερικές μόνο από τις προτάσεις που αναπτύχτηκαν κατά τη διάρκεια της συνάντησης.

Παράλληλα η ομάδα επισκέφτηκε το σχολείο Δεύτερης  Ευκαιρίας που με μεγάλη επιτυχία λειτουργεί στην πόλη μας και διερεύνησε μέσω ειδικού ερωτηματολογίου αφ’ενός τις αιτίες που ώθησαν τους μαθητές να εγκαταλείψουν πρόωρα το σχολείο τους καθώς και τις προσδοκίες τους μετά τη λήξη της φοίτησής τους σ’αυτό. Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τόσο το Διευθυντή κο Βασίλη Σουφλάκο και το προσωπικό όσο και τους εκπαιδευόμενους που μας υποδέχτηκαν και συνεργάστηκαν μαζί μας.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής στην πόλη μας , η ομάδα έγινε δεκτή από το Δήμαρχο, επισκέφτηκε τα μουσεία και τα αξιοθέατα της πόλης και απόλαυσε την ελληνική φιλοξενία.

Το πρόγραμμα θα κλείσει το Μάιο 2019 στην έδρα του συντονιστικού σχολείου στο Taverny της Γαλλίας, όπου θα συμμετάσχουν 8 μαθητές και 4 καθηγητές του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 02 Μαϊος 2019 19:10