Εισαγωγή μαθητών στα Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ. για το σχολικό έτος 2022-23 Κύριο

Η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία θα παραμείνει ανοιχτή από την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:00 μέχρι και την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 και ώρα 15:00.

Πατήστε εδώ για να έχετε πρόσβαση στην πλατφόρμα των αιτήσεων.

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην εισαγωγική τάξη Πειραματικών Λυκείων για το σχολικό έτος 2022-2023 πραγματοποιείται με δημόσια ηλεκτρονική κλήρωση, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022. Σε περίπτωση διασυνδεδεμένων ΠΕΙ.Σ., οι απόφοιτοι του Πειραματικού Σχολείου της ίδιας ή προηγούμενης βαθμίδας εγγράφονται στο συνδεδεμένο Πειραματικό Σχολείο της ίδιας ή της  επόμενης βαθμίδας, εφόσον το επιθυμούν, χωρίς κλήρωση. Γονείς και κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν σε κλήρωση για εισαγωγή σε Πειραματικό Σχολείο οφείλουν να εγγράψουν τους μαθητές στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο Πειραματικό Σχολείο που επιθυμούν.

Τα Πειραματικά Λύκεια είναι σχολικές μονάδες όπου δοκιμάζονται νέα διδακτικά εργαλεία και άλλο εκπαιδευτικό υλικό και νέες διδακτικές μέθοδοι, ενώ ακολουθούν ακριβώς το ίδιο αναλυτικό-ωρολόγιο πρόγραμμα σπουδών με τα υπόλοιπα Γενικά Λύκεια. Παράλληλα, οι μαθητές/τριες δύνανται, μόνο αν το επιθυμούν, να συμμετέχουν σε δράσεις, ομίλους και προγράμματα ενισχυτικής  διδασκαλίας. Ενδεικτικά, κατά το τρέχουν σχολικό έτος στο 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας υλοποιούνται οι όμιλοι: Δημιουργικής Γραφής, Λογοτεχνίας, Φυσικών Επιστημών και Θεάτρου, Αστρονομίας, Ρομποτικής, Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Μαθηματικών, ενώ πραγματοποιούνται προγράμματα ενισχυτικής διδασκαλίας σε Φιλολογικά μαθήματα. Παράλληλα δε, υλοποιούνται και οκτώ προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων.

Λεπτομέρειες για την υποβολή της αίτησης εδώ

ΦΕΚ για την εισαγωγή σε Πειραματικά 2022-23

Περισσότερα για τη λειτουργία των Πειραματικών Σχολείων