1ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Κυκλικής Οικονομίας Κύριο

Το 1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ και η ομάδα μαθητών του τμήματος Α4 του σχολείου μας βραβεύτηκε με το 1ο βραβείο στην κατηγορία(Technology) στα πλαίσια του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού της Μ.Κ.Ο. InCommOn στο διαγωνισμό «Γύρω γύρω όλη… η Οικονομία» με την εικονική εταιρεία κυκλικής Οικονομίας, με την επωνυμία
«REStyle me Up!». Με την αμέριστη συνδρομή και την εξαιρετική συνεργασία όλων των καθηγητών που συμμετείχαν στο project, οι μαθητές σχεδίασαν και υλοποίησαν μια εικονική επιχείρηση στην Κυκλική Οικονομία με στόχο την ανακύκλωση κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων .

Η κατασκευή  εικονικής εταιρείας με την ονομασία «RE-Style me Up!» έχει  σκοπό τη συλλογή - συγκέντρωση ειδών κλωστοϋφαντουργίας από τους πολίτες κάθε πόλης, με στόχο τη διανομή και μεταφορά τους σε εταιρεία του εξωτερικού για την ανακύκλωσή τους και την αξιοποίηση όλων των υλικών.

Για την επίτευξη του στόχου συνεργάστηκαν με τους συμμετέχοντες μαθητές οι εκπαιδευτικοί: Κουρκάκη Σταυρούλα (ΠΕ – 80 Οικονομολόγος, Συντονίστρια), Μαυραντζάς Νικόλαος (ΠΕ86 - Πληροφορικής, Συντονιστής), Τσιάμη Μαρία (ΠΕ02- Φιλολογίας), Τσίνας Παναγιώτης (ΠΕ04- Φυσικός), Γεννάδιος Γιάννης (ΠΕ04- Χημικός) και Παπακώστα Σοφία (ΠΕ04-Βιολογίας) με την υποστήριξη της διευθύντριας του σχολείου κυρίας Τσιούντου Αναστασίας και της Υποδιευθύντριας κυρίας Καμπόση Μαρίας.