Το σχολείο μας στο 11ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Κύριο

Οι μαθητές/τριες του Ομίλου Ρομποτικής, όπου υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί είναι οι: Μαυραντζάς Νικόλαος και Καμπόση Μαρία,  συμμετείχαν στο 11ο Ψηφιακό Φεστιβάλ που θα πραγματοποιήθηκε στις 12 και 13 Μαϊου 2022 με τα παρακάτω έργα:

1η ομάδα: Αμάρντα, Βάσια: Ηλεκτρονικό σακκίδιο ποδηλάτη

Microbit ραμμένο πάνω σε σακκίδιο. Όταν ενεργοποιείται και ο ποδηλάτης γέρνει αριστερά ανάβει αριστερό φλας. Όμοια για δεξιά. Ενεργοποιείται όταν υπάρχει σκοτάδι.

2η ομάδα: Χρήση micro:bit και dc κινητήρων για τη δημιουργία μικρού ρομποτικού οχήματος: προβλήματα και λύσεις

Ρομποτική κατασκευή η οποία ακολουθεί τον ιδιοκτήτη και στρίβει χρησιμοποιώντας τη μαγνητική πυξίδα και τον αισθητήρα απόστασης. Απαιτεί 2 mirobit (ένα έχει ο ιδιοκτήτης και ένα έχει το ρομπότ).

3η ομάδα: Πάνος, Μάριος

Archaio: Μια εφαρμογή για τον εμπλουτισμό της περιήγησης επισκεπτών στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας.

4η ομάδα: Θωμάς, Μάριος, Κωνσταντίνος

Πόρτα με προγραμματιζόμενη ηλεκτρονική κλειδαριά και συναγερμό.

Περισσότερα στην ιστοσελίδα του φεστιβαλ εδώ

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2022 07:17