1ος μαθητικός λογοτεχνικός διαγωνισμός στην Καρδίτσα

papers

Η Διεύθυνση Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Καρδίτσας, επιθυμώντας να αναπτύξει και να αξιοποιήσει την έμφυτη δημιουργικότητα των νέων του Δήμου, προκηρύσσει τον 1ο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Καρδίτσας.

Ο διαγωνισμός έχει ως στόχο να δώσει ώθηση στη μαθητική καλλιτεχνική έκφραση, να ενεργοποιήσει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των νέων και να αποτελέσει την κινητήρια δύναμη που θα αναδείξει τις σκέψεις, τις ιδέες, τους προβληματισμούς, αλλά και το ταλέντο της Νέας Γενιάς, ενισχύοντας παράλληλα το ενδιαφέρον για τη Λογοτεχνία και την Ελληνική Γλώσσα ως πολύτιμο μέσο έκφρασης του ελληνικού πνεύματος και πολιτισμού, ως κληρονομιά, ως ζωντανό παρόν και μέλλον του τόπου μας.

Σκοπός μας είναι ο Διαγωνισμός αυτός να καθιερωθεί ως Πολιτιστικός Θεσμός και να αποτελέσει έναυσμα για την περαιτέρω ανάπτυξη δράσεων που θα συμβάλουν στη ανάδειξη του πολιτιστικού δυναμικού του Δήμου μας.

Ειδικότερα ο διαγωνισμός περιλαμβάνει:

Α. Διαγωνισμό ποιήματος (Κάθε διαγωνιζόμενος μαθητής πρέπει να στείλει τρία ποιήματα μέχρι μία σελίδα το καθένα ή μία ποιητική σύνθεση μέχρι τρεις σελίδες).

Β. Διαγωνισμό διηγήματος (μέχρι δέκα σελίδες).

Οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να καταθέσουν τα κείμενά τους έως την 28η Φεβρουαρίου 2013.

Οι μαθητές που θα διακριθούν θα βραβευθούν σε ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 28 Απριλίου στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας, ενώ τα έργα τους θα τυπωθούν σε βιβλίο.

Στη συνέντευξη Τύπου που δόθηκε σήμερα συμμετείχαν η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής ? Υγείας Πολιτισμού και Τουρισμού κ. Ελένης Αγραφιώτου, ο Πρόεδρος του ΕΒΕ κ. Βύρων Παππάς, ο Δ/ντης της Συνεταιριστικής Τράπεζας Καρδίτσας κ. Λευτέρης Ζήσης , η Προϊσταμένη Τμήματος Πολιτισμού Δήμου Καρδίτσας ? Βιβλιοθηκονόμος κ. Παρασκευή Σδρόλια, καθώς και ο Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ.κ. Νικ. Καραγιάννης και Νικ. Μουζιούρας αντίστοιχα.