ΣΤΗ ΣΕΒΙΛΛΗ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΤΟ 1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ Κύριο

1 2

Τη μοναδική εμπειρία της επαφής με το εκπαιδευτικό σύστημα, τον πολιτισμό, την ιστορία, την τέχνη και την καθημερινή ζωή της Ισπανίας, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να απολαύσουν για μια εβδομάδα, 3 μαθητές και 2 καθηγητές του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας, οι οποίοι ταξίδεψαν από 9 ως 16/12/2018               στη Σεβίλλη στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο με τίτλο  T.R.E.E.STogether to Reach Efficient and Encouraging schools

Εκπαιδευτικοί και μαθητές από τη Γαλλία, την Ισπανία, τη Βουλγαρία, τη Λιθουανία και τη χώρα μας, μελέτησαν τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών τους ,την υπάρχουσα κατάσταση σχολικής διαρροής, λόγους και αίτια δημιουργίας του προβλήματος,  αλλά και καλές πρακτικές και μεθόδους που πραγματοποιούνται για να αντιμετωπιστούν οι παράγοντες που ωθούν τα παιδιά να εγκαταλείψουν το σχολείο. Οι εταίροι αντάλλαξαν ιδέες και κατέληξαν σε σημαντικά συμπεράσματα  και  στρατηγικές, οι οποίες έχουν χρησιμοποιηθεί για να βελτιωθεί η ατμόσφαιρα του σχολείου, να ενισχυθεί το αίσθημα του ανήκειν των μαθητών και να αυξήσουν το επίπεδο της ικανοποίησης στο σχολείο, πράγμα που μπορεί να οδηγήσει σε υψηλότερα κίνητρα και στη μείωση της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και την αποτυχία.

Σ’ ένα ολοένα και πιο δύσκολο σχολικό περιβάλλον με αυξανόμενες απαιτήσεις, στόχος του σχεδίου είναι να παρέχει σε όλα τα μέλη της σχολικής μονάδας τα κίνητρα να γίνουν καλύτερα μέσα από την επίδειξη, υλοποίηση και αξιολόγηση καλών πρακτικών επικοινωνίας, συνεργασίας και διδασκαλίας καθώς και με ενσυναίσθηση της κοινής τους Ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 02 Μαϊος 2019 19:12