1ο Βραβείο σε Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του Ιδρύματος Ωνάση Κύριο

Η ομάδα ARCHEO PEIR του τμήματος Α2 του σχολείου μας βραβεύτηκε με το 1ο βραβείο στην κατηγορία ψηφιακών έργων Επαυξημένης Πραγματικότητας (Augmented Reality) στα πλαίσια του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού του Ιδρύματος Ωνάση «Hack the Map: Φανταστικοί Κόσμοι».

Τίτλος ψηφιακού έργου:  «ARCHEO: Αξιοποίηση εργαλείων ΤΠΕ για τη δημιουργία mobile εφαρμογής για το Αρχαιολογικό Μουσείο Καρδίτσας».

Στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων με διαθεματικό προσανατολισμό, οι μαθητές της Ά Λυκείου του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας σχεδίασαν και υλοποίησαν μια εφαρμογή για κινητές συσκευές η οποία αφορά σε εκθέματα του Μουσείου και εμπλουτίζει με επιπλέον πληροφορίες την περιήγηση των επισκεπτών στο Μουσείο διευκολύνοντας την πρόσβαση στις σχετικές πληροφορίες ατόμων με προβλήματα όρασης και ακοής. Η εφαρμογή υλοποιήθηκε αρχικά για πέντε εκθέματα στην ελληνική γλώσσα, έχει μεταφραστεί στα αγγλικά και γερμανικά, ενώ έχει ενσωματωθεί και ένα κουίζ γνώσεων σχετικό με τις πληροφορίες που παρέχει η εφαρμογή. Συγκεκριμένα, η εφαρμογή χρησιμοποιεί την κάμερα του κινητού για να ανιχνεύσει τον Qrcode ενός εκθέματος.  Όταν  το κινητό στραφεί προς το έκθεμα ξεκινά την αφήγηση με τις πληροφορίες σχετικά με το έκθεμα.

Το project πραγματοποιήθηκε στο σχολείο με την αμέριστη συνδρομή και την εξαιρετική συνεργασία του Αρχαιολογικού Μουσείου Καρδίτσας, ιδιαίτερα με τους υπευθύνους, κ. Μαρία Βαϊοπούλου και κ. Κωνσταντίνο Βουζαξάκη. Για την επίτευξη του στόχου συνεργάστηκαν με τους συμμετέχοντες μαθητές-τριες οι εκπαιδευτικοί Μαυραντζάς Νικόλαος (ΠΕ86 - Πληροφορικής, Συντονιστής-Υπεύθυνος Ομάδας), Τσιάμη Μαρία (ΠΕ02 - Φιλολογίας), Κατσίκα Ιουλία (ΠΕ06 - Αγγλικής Φιλολογίας) και Αρσενίου Γρηγορία (ΠΕ07 - Γερμανικής Φιλολογίας), με τη στήριξη της διευθύντριας του σχολείου κ. Τσιούντου Αναστασίας.

Η Διεύθυνση, οι καθηγητές και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων  του σχολείου, απευθύνουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στις μαθήτριες/μαθητές του Α2 τμήματος και τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς για τη σημαντική αυτή διάκριση και τους εύχεται να έχουν πάντα επιτυχίες.

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 23 Ιουνίου 2022 21:52