Go Green είναι ο τίτλος του δεύτερου Ευρωπαικού Προγράμματος Erasmus + που εγκρίθηκε   κατά το σχολικό έτος 2020-21 και συνεχίζει να υλοποιεί το σχολείο μας και κατά το τρέχον  σχολικό έτος.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας μαζί με νέους/ες από άλλα πέντε σχολεία της Ευρώπης, συμφώνησαν να συνεργαστούν στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+,εστιάζοντας σε θέματα όπως η εξοικονόμηση ενέργειας, η μόλυνση του νερού, η αποκατάσταση των αποψιλωμένων δασών, οι οικολογικές καταστροφές και οι επιπτώσεις τους σε έργα Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς και τέλος η αειφόρος ανάπτυξη.

Μέχρι σήμερα έχουν διεξαχθεί συζητήσεις, δημιουργήθηκε το logo και η ιστοσελίδα του προγράμματος, ενώ οι μαθητές/τριες γνωρίζονται και επικοινωνούν μέσω   E-Twinning. Πραγματοποιήθηκαν επίσης, λόγω της πανδημίας, πέντε εξ αποστάσεως διεθνικές συναντήσεις ελπίζοντας ότι η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί την επόμενη σχολική χρονιά και θα δοθεί ευκαιρία σε μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούςτου σχολείου μας να ταξιδέψουν στις χώρες των συνεργατών, να αποκτήσουν μοναδικές εμπειρίες και τελικά να αισθανθούν ότι ανήκουν στη μεγάλη μας οικογένεια, την ΕΥΡΩΠΗ.

Πράγματι από 25 ως 31 Οκτωβρίου 2021, με την άδεια των αρμοδίων αρχών και εφαρμόζοντας τα μέτρα που ορίζει το υγειονομικό πρωτόκολλο, 3 μαθήτριες συνοδευόμενες από δυο καθηγήτριες, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Karvinaτης Τσεχίας για να λάβουν μέρος στην πρώτη δια ζώσης διακρατική συνάντηση του προγράμματος.