"Bravo Schools" - Μην πετάς το καύσιμό σου Κύριο

Βράβευση των μαθητών του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Καρδίτσας στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς

«Bravo Schools» και «Γύρω γύρω … όλη η οικονομία»

για τη δράση τους «Μην Πετάς το Καύσιμό σου»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας σε συνεργασία με τρία καφέ της πόλης (Mikel, Bruno, Coffee Island) το τρέχον σχολικό έτος υλοποίησαν, στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, το πρόγραμμα «Μην πετάς το καύσιμό σου», μέσω του οποίου συγκεντρώνουν υπολείμματα καφέ τα οποία σε συνεργασία με την Ενεργειακή Κοινότητα Καρδίτσας (ΕΣΕΚ) μετατρέπονται με την προσθήκη κλαδεμάτων του Δήμου Καρδίτσας σε πέλετ και προσφέρονται στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας και στο Νηπιαγωγείο Καλλιφωνίου.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί:

1. Τσίνας Παναγιώτης, Φυσικός   (Συντονιστής)
  2. Γεννάδιος Γιάννης,   Χημικός
  3. Βαγενάς Αθανάσιος,  Φυσικός

Το «Bravo Schools» είναι Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός υπό την αιγίδα των Υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων, Οικονομίας και Ανάπτυξης, Περιβάλλοντος και Ενέργειας, της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ) και της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας (ΕΝΠΕ) και εστιάζει στην προώθηση των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης στην ελληνική κοινωνία επιδιώκοντας την ενεργό συμμετοχή των Υπεύθυνων Οργανισμών και των Ενεργών Πολιτών στην υιοθέτηση υπευθύνων πρακτικών που βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής μας. Τη φετινή χρονιά συμμετείχαν και διαγωνίστηκαν 412 σχολεία και 28.549 μαθητές και μαθήτριες και δόθηκαν 12 βραβεία συνολικά σε 4 κατηγορίες δράσεων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α3 του σχολείου βραβεύτηκαν με το 1ο Βραβείο στο διαγωνισμό για τη συμμετοχή τους στην κατηγορία «Δράσεις Συνεργασίας» έχοντας πετύχει τον στόχο 7: «Φθηνή και Καθαρή
Ενέργεια».

Ο διαγωνισμός «Γύρω γύρω … όλη η οικονομία» διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία Incommon και είναι εγκεκριμένος από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.). Ζητούμενο του διαγωνισμού είναι η κατάθεση πρότασης εφαρμογής μιας δράσης κυκλικής οικονομίας στο σχολικό περιβάλλον, η οποία να είναι καινοτόμος, εφικτή, βασισμένη στις αρχές της βιωσιμότητας και της κυκλικής οικονομίας, συνοδευόμενη και από ένα οπτικοακουστικό έργο που θα παρουσιάζει την κεντρική ιδέα. Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας συμμετείχε και βραβεύτηκε για δεύτερη χρονιά στο διαγωνισμό (φέτος στο σχολείο αποδόθηκε ο τίτλος «Αναπαραγωγής Καλής Πρακτικής»).