Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ στην Πινακοθήκη Καρδίτσας

Την Δευτέρα, 8 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη του τμήματος Α2, στα πλαίσια προγράμματος για τον Πολιτισμό και την Τέχνη, στην Πινακοθήκη Καρδίτσας.

Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με "Παράθυρα" μέσα από όμορφους πίνακες και μετά την πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση χωρίστηκαν σε ομάδες. Η κάθε ομάδα διάλεξε έναν πίνακα και μετά από συζήτηση έκανε παρουσίασή του συνοδεύοντάς την από μία πιθανή ιστορία "κρυμμένη" πίσω απο αυτόν. Να σημειωθεί οτι οι πίνακες ήταν διαφορετικών ζωγράφων, εποχών και τεχνοτροπιών.
Η Τέχνη σε συνδυασμό με τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των μαθητών οδήγησε σε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες κα Βασιλόγαμβρου Στέλλα και Δανιήλ Αναστασία, ενώ στο πρόγραμμα συμμετέχει και η κα Κατσίκα Ιουλία.