Το πρόγραμμα Jobs4Future στην Καρδίτσα

Το 1ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Καρδίτσας στο πλαίσιο της υλοποίησης Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με τίτλο  Jobs4Future και κωδικό έγκρισης 2020-1-RO01-KA229-080048_2 υποδέχτηκε από 13-18 Φεβρουαρίου 2022 μαθητές και καθηγητές από τη Ρουμανία, την Πορτογαλία, την Ισπανία και δύο σχολεία της Τουρκίας.
  Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο και την πόλη μας, εργαστήκαμε πάνω στο θέμα του προγράμματος μελετώντας τις δεξιότητες αλλά και τις προοπτικές που ανοίγονται στους νέους όχι μόνο της χώρας μας αλλά και της Ευρώπης ολόκληρης.Συζητήσαμε για την αναγκαιότητα εκμάθησης ξένων γλωσσών αλλά και την πρώιμη απόκτηση επαγγελματικών εμπειριών.
   Η ομάδα έγινε δεκτή από τον καθηγητή κο Γ Νταλό στο Τμήμα Δασολογίας,Επιστημών ξύλου και Σχεδιασμού ο οποίος παρουσίασε το τμήμα,έκανε λεπτομερή ανάλυση των αρίστων επαγγελματικών προοπτικών των αποφοίτων και ξενάγησε την ομάδα στις κτιριακές και εργαστηριακές εγκαταστάσεις.
  Η κα Χριστίνα Κλ. Γιαννέλου,Δρ Ιστορικής Μουσικολογίας-σολίστ πιάνου,καθηγήτρια ΜΣΚ αφού ανέλυσε το επάγγελμα του μουσικού έδωσε μια μικρή μουσική παράσταση αφιερωμένη σε μεγάλους σύγχρονους Έλληνες συνθέτες συνοδευόμενη από τον κο Αλέξανδρο Φουκαρά, καθηγητή μπουζουκιού και τη μαθήτρια της Α λυκείου του ΜΣΚ Ραφαηλία
Κουτσικουρή στο άλτο Σαξόφωνο.Επίσης η κα Μαρία Χ,Γιαννέλου Αρχαιολόγος-Μουσειολόγος υπεύθυνος της Δημοτικής Πινακοθήκης Καρδίτσας,  μίλησε για τη ζωή και το έργο του φημισμένου Καρδιτσιώτη ζωγράφου Δημήτρη Γιολδάση και ανέλυσε τα επαγγέλματα σχετικά με την παρουσίαση, τη συντήρηση και την έκθεση έργων Τέχνης.
  Πέραν των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων , οι εταίροι επισκέφθηκαν τους Ιερούς βράχους των Μετεώρων, τη Λίμνη Πλαστήρα   και περιηγήθηκαν  την πόλη επισκεπτόμενοι τον Ιερό Ναό Ζωοδόχου Πηγής, ενορια του σχολείου, τον Μητροπολιτικό Ναό καθώς και το Μουσείο της Πόλης της Καρδίτσας και το Αρχαιολογικό Μουσείο.
  Όλους όσοι συνέβαλαν στην επιτυχημένη έκβαση της κινητικότητας, η Διευθύντρια καθώς και τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του Προγράμματος, ευχαριστούν θερμά.
   Το πρόγραμμα συνεχίζεται με την επόμενη διακρατική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στην Τενερίφη της Ισπανίας τον προσεχή Απρίλιο.