Οι φωτογραφίες προέρχονται από το βιβλίο "Γυμνάσιο Καρδίτσας 1889-1962" του Θωμά Κ. Παπατριανταφύλλου, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική του προσφορά...

Η Ιστορία του Σχολείου

Ιστορικά Στοιχεία

Το ιστορικό κτίριο του 1ου Γυμνασίου Καρδίτσας στην γωνία των οδών Ιεζεκιήλ και 18ης Αυγούστου

Το ιστορικό αυτό Γυμνάσιο στέκεται και σήμερα ακόμα όρθιο στην διασταύρωση των Ιεζεκιήλ και 18ης Αυγούστου  για να θυμίζει στους παλιούς τις μεγάλες του δόξες. Τότε στέγαζε περισσότερους από 1600 μαθητές. Έβγαλε αρχιεπισκόπους , ανώτατους κληρικούς , πρωθυπουργούς και υπουργούς , προέδρους ανωτάτων δικαστηρίων και αρεοπαγίτες , πρύτανεις , καθηγητές πανεπιστημίων και άλλους επιστήμονες. Όλα αυτά οφείλονται στην καλή λειτουργία του σχολείου και στους καλούς καθηγητές. Επίσης στην δίψα των κατοίκων του νομού μας για γράμματα , στη φτώχεια και τη μιζέρια που τους έδερνε και έδωσε σε μερικούς από αυτούς φτερά να πετάξουν για ένα καλύτερο μέλλον.