Ο Όμιλος Ρομποτικής στο Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού

Οι μαθητές του Ομίλου Ρομποτικής του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού (ΔΕΞΥΣ) την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2021 συνοδεία των υπευθύνων εκπαιδευτικών του ομίλου, κ. Μαυραντζά Νικολάου και κας Μαρίας Καμπόση. Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Ομίλου Ρομποτικής έγινε παρουσίαση τεχνολογιών και συσκευών τρισδιάστατης (3D) εκτύπωσης από τον κ. Δημήτριο Χαϊδά (μέλος του εκπαιδευτικού προσωπικού του Τμήματος). Στη συνέχεια παρουσιάστηκε, από τον Δρ. Κων/νο Νινίκα, το CAM σύστημα κοπής με λέιζερ (laser cutting) με το οποίο κόπηκαν αναμνηστικά χριστουγεννιάτικα στολίδια. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τη σύντομη αλλά «ζεστή» παρουσίαση της ιστορίας του τμήματος από τον καθηγητή Δρ. Μιχάλη Σκαρβέλη.

Screenshot_2.png

Ευχαριστούμε το εκπαιδευτικό προσωπικό του ΔΕΞΥΣ για τις εξαιρετικά ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις, οι οποίες εντυπωσίασαν τους μαθητές μας!