Συνέντευξη τύπου 8-2-2023

Σύμπραξη 1ου Πειραματικού ΓΕΛ και ΕΣΕΚ για την προσφορά πέλετ στο Κοινωνικό Παντοπωλείο

Μια εξαιρετική πρωτοβουλία με φιλοπεριβαλλοντικό, αλλά και βαθιά εκπαιδευτικό και έντονο κοινωνικό χαρακτήρα παρουσιάστηκε το πρωί της Τετάρτης (8/2) κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου που δόθηκε στο Δημαρχείο Καρδίτσας από τους φορείς που εμπλέκονται στην υλοποίησή της.

Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας σε συνεργασία με τρία καφέ της πόλης υλοποιεί το πρόγραμμα «Μην πετάς το καύσιμό σου» μέσω του οποίου συγκεντρώνει υπολείμματα καφέ τα οποία σε συνεργασία με την Ενεργειακή Κοινότητα Καρδίτσας ΣΥΝ.ΠΕ (ΕΣΕΚ) μετατρέπονται με την προσθήκη κλαδεμάτων του Δήμου Καρδίτσας σε πέλετ, 1 τόνος του οποίου θα προσφερθεί στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Καρδίτσας, προκειμένου να διατεθεί σε κοινωνικά αδύναμα νοικοκυριά -ωφελούμενα της κοινωνικής δομής του Δήμου.

Ο Δήμαρχος Καρδίτσας αναφέρθηκε στην συνεργασία που υπάρχει ήδη με την ΕΣΕΚ για την θέρμανση του Νηπιαγωγείου Καλλιφωνίου με πέλετ που παρασκευάζονται από τα υπολείμματα καφέ και τα κλαδέματα του Δήμου και συνεχάρη του ΔΣ της Ενεργειακής Κοινότητας καθώς και το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας για την συνεργασία τους και την πρωτοβουλία τους να στηρίξουν με την προσφορά τους το Κοινωνικό Παντοπωλείο.

Χαρακτήρισε δε ιδιαίτερα σημαντική δράση καθώς σχετίζεται με μικρούς μαθητές και εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι αποκτώντας περιβαλλοντική συνείδηση θα υλοποιήσουν στο μέλλον ακόμα περισσότερες δράσεις.

.Ο Αντιδήμαρχος κ. Θεοδ. Θεοδωρόπουλος ευχαρίστησε την ΕΣΕΚ και το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ για την προσφορά του 1 τόνου πέλετ για τις ανάγκες του Κοινωνικού Παντοπωλείου και χαρακτήρισε συγκινητική την πρωτοβουλία των μαθητών. Η διανομή του πέλετ από το Κοινωνικό Παντοπωλείο θα γίνει με τις διαδικασίες που ακολουθεί η δομή σε κάθε διανομή ειδών σε ωφελούμενούς της.

Η Δντρια του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ κ. Μαρ. Καμπόση, και οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος, «Μην πετάς το καύσιμό σου» ο Υποδιευθυντής κ. Παν. Τσίνας και ο κ. Ιωαν. Γεννάδιος εξέφρασαν την χαρά τους για την στήριξη των τοπικών φορέων στη δράση που εντάσσεται και στο πλαίσιο της εξωστρέφειας του σχολείου και αναδεικνύει την ιδέα της αειφορίας και της κυκλικής οικονομίας.

Τα καταστήματα καφεστίασης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι τα καταστήματα Mikel,  Coffee Island  και Bruno.

Τέλος, το μέλος του ΔΣ της ΕΣΕΚ κ. Φιλίππου  εξέφρασε την χαρά του που «οι πολίτες του αύριο» ευαισθητοποιήθηκαν από τη δράση της ΕΣΕΚ που παράγει το πρωτοποριακό καύσιμο με υπολείμματα καφέ και πέλετ και μαζί κάνουν μια καλή πράξη δωρίζοντας 1 τόνο πέλετ στο Κοινωνικό Παντοπωλείο.

1. Θεσσαλία Τηλεόραση
  2. Karditsalive