Την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα: 17:00 στην αίθουσα της Τ.Ε.Δ.Κ. Π.Ε. Καρδίτσας (Μ. Αλεξάνδρου 34, Ν. Αγορά), πραγματοποιήθηκε με επιτυχία Ημερίδα που διοργάνωσε το Κ.Π.Ε. Μουζακίου σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Καρδίτσας με θέμα:
«ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ».

Στην παραπάνω ημερίδα συμμετείχε ομάδα μαθητών/τριών της Πρώτης Τάξης του 1ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, που παρουσίασε μια πολύ ενδιαφέρουσα εργασία. Αφορούσε τη μεσογειακή διατροφή καθώς και το ρόλο της άσκησης σε μαθητές Λυκείου. Με επιστημονική μέθοδο δημιούργησαν ερωτηματολόγιο και μετά από επεξεργασία παρουσίασαν τα αποτελέσματα της έρευνας.
Οι μαθητές/τριες της ομάδας:
1.Κρανίτσα Ισμήνη
2.Λαμπροπούλου Παρασκευή