Αδελφοποίηση του σχολείου μας με το Περιφερειακό Λύκειο Κολοσσίου Λεμεσού Κύριο

ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ (28-3-2013 έως 2-4-2013)kyprioi0123

Δεκαέξι μαθητές της 1ης τάξης του Περιφερειακού Λυκείου Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου της Λεμεσού επισκέφθηκαν την πόλη μας στο πλαίσιο της αδελφοποίησης με το  1ο Γενικό Λυκείο Καρδίτσας.
Την Παρασκευή το πρωί, στις 29-3-2013, στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε μια συγκινητική εκδήλωση στο πλαίσιο της οποίας οι καρδιτιώτες και οι φιλοξενούμενοι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν αμοιβαία την ιστορία των πατρίδων και των σχολείων τους.

Οι μαθητές του Λυκείου Κολοσσίου βρήκαν μια ζεστή φιλοξενία από τους συμμαθητές τους του 1ου Λυκείου, και πέρασαν όμορφες, αξέχαστες στιγμές, στο σχολείο και στην πόλη, ενώ γνώρισαν και τις ομορφιές του Νομού Καρδίτσας, με μια ολοήμερη περιήγηση στην ευρύτερη περιοχή. Καθ΄ όλη τη διάρκεια της παραμονής, είχαμε όλοι την ευκαιρία να γνωρίσουμε αμοιβαία και να πλησιάσουμε ακόμη περισσότερο, την κουλτούρα, την ιστορία και τον χαρDSC 0785 2ακτήρα του πολιτισμού μας, γεγονός που αποκτά ιδιαίτερη σημασία σε μια περίοδο που οι λαοί μας αποτελούν επιλεκτικούς στόχους ενός άτυπου οικονομικού πολέμου.

Οι μαθητές της Κύπρου, επισκέφθηκαν τον Αντιπεριφεριάρχη Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο και τον Δήμαρχο κ. Κ. Παπαλό, με τους οποίους αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα.

Οι μέρες που πέρασαν θα μείνουν βαθιά χαραγμένες στην ψυχή μας, θα θυμόμαστε πάντα με συγκίνηση τις κοινές δραστηριότητες που αναπτύξαμε, τη ζεστασιά και τη φιλία που εισπράξαμε, και προσβλέπουμε στη μέρα που θα αντοποδώσουμε την επίσκεψη στο Κολόσσι της Κύπρου.

Για περισσότερες φωτογραφίες πατείστε το ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ  κάτω αριστερά της σελίδας

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 18 Οκτωβρίου 2014 09:19