telkor5
01/41
start stop bwd fwd

Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν τα κορίτσια της ομάδας handballτου σχολείου μας και ο καθηγητής φυσικής αγωγής που τα καθοδήγησε! Η αναδημοσίευση που ακολουθεί είναι από το http://karditsasportiva.gr που ευχαριστούμε θερμά!

Ήταν φαβορί και το απέδειξαν! Με εμφάνιση πρωταθλητή στο β? ημίχρονο, οι μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος χάντμπολ Ν. Καρδίτσας, κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο, αφού επικράτησαν του μαχητικού 4ου ΓΕΛ με 11-4 στον σημερινό (22/1) τελικό.

Η αναμέτρηση ακολούθησε του αντίστοιχου τελικού σε επίπεδο μαθητών και οι «Πράσινες» του Γιάννη Καρβούνη κατόρθωσαν με νέο «σόου» της Τσίτου να ανέβουν και φέτος στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, κάνοντας το?back to back!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το 1ο ΓΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με την Τσίτου, με τις παίχτριες του Γιώργου Κατόπη να αιφνιδιάζουν, αρχικά, με την αγωνιστική τους παρουσία τις τυπικά γηπεδούχες και να ανατρέπουν την εις βάρους τους κατάσταση, χάρη σε δύο τέρματα της Νέζη, για το 1-2 στο 10?.

Ακόμη και όταν η Τσίτου έφερε το ματς στα ίσα στο επόμενο λεπτό, το 4ο ΓΕΛ είχε την απάντηση και ανέκτησε το προβάδισμά του με την Νέζη να σημειώνει το τρίτο προσωπικό της τέρμα για το 2-3 στο 14?. Ακολούθησε μία αμφίρροπη μάχη στα επόμενα λεπτά με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να σκοράρουν αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν, ενώ ενδεικτικό του σκληρού παιχνιδιού ήταν οι 7 συνολικά δίλεπτες αποβολές στην αναμέτρηση.

Στο 17? η Ντόλκερα έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για το 1ο ΓΕΛ, αστοχώντας σε πέναλτι και όλα έδειχναν ότι η εξέλιξη του α? μέρους θα ήταν αμφίρροπη, ώσπου μέσα σε δύο λεπτά, η Τσίτου έφερε το ματς «τούμπα» με δύο προσωπικές ενέργειες και γκολ για το 4-3 του ημιχρόνου.

Στο β? μέρος, το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ανταγνωνιστικό στα πρώτα 10 λεπτά, εκεί που το 4ο ΓΕΛ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα, με τις παίχτριες του Γ. Καρβούνη να κρατούν με νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους.

Τη λύση τελικά είχε η πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης, Τσίτου, η οποία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 35? και άλλα δύο τέρματα στο 38? και 39? έβαλε την υπογραφή της για την κατάκτηση του τροπαίου από το 1ο ΓΕΛ, κάνοντας το 7-3 που έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα της.

Ακόμη δύο τέρματα μέσα σε ένα λεπτό (40?) από τις Πολύζου και Τσίτου έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του 1ου ΓΕΛ (9-3) που κρατούσε και το καλύτερο για το τέλος!

Στο 46? εξελίχθηκε η φάση του αγώνα, όταν η τερματοφύλακας Μπαμπλέκη του 1ου ΓΕΛ θέλησε να βρει με μακρινή πάσα συμπαίχτριά της, η οποία με την κίνησή της παραπλάνησε την αντίπαλη πορτιέρο και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τη μία εστία στην άλλη για το 10-3.

Στο 47? η Τσίτου σκόραρε το τελευταίο της τέρμα στην αναμέτρηση (11-3), ενώ το 4ο ΓΕΛ σκόραρε με την Γκορίλα στο 49?, διαμορφώνοντας το τελικό 11-4.

Το σκορ: 11-4 (4-3 ημ.)

Αποβολές: 17? Κρομμύδα, 28? Οικονόμου, 49? Μπαμπλέκη ?  21?, 31? Λάππα, 28? Σωτηρίου, 34? Γκορίλα

Τα γκολ: 2?, 11?, 22?, 24?, 34? πεν., 38?, 39?, 40?, 47? πεν. Τσίτου, 40? Πολύζου, 46? Μπαμπλέκη ? 5?, 10?, 14? Νέζη, 49? πεν. Γκορίλα.

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Ι. Καρβούνης): Μπαμπλέκη, Πολύζου, Τσαβαλιά, Μάμμου, Π. Ντόλκερα, Πετσίνη, Βασίγια, Τσίτου, Οικονόμου, Κρομμύδα, Χαβρουζά, Μαλαγράνη, Μπάδρα, Παπακώστα.

4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Κατόπης): Α. Φαλούτσου, Μπουραζάνη, Βλόντζου, Γκόρτζα, Νέζη, Γκορίλα, Σωτηρίου, Β. Φαλούτσου, Μπαρούτα, Λάππα.

Οι πανηγυρισμοί και τα ανάλογα συνθήματα έδωσαν τη σειρά τους στην απονομή των μεταλλίων στις δύο ομάδες και το κύπελλο του πρωταθλητή στο 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, που θα υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλίας στην επόμενη φάση των Σχολικών Αγώνων 2015-16.

Την απονομή πραγματοποίησαν ο εκ των αρμοδίων του τμήματος φυσικής αγωγής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, κ. Αναστάσιος Τρίμμης και ο εκ των διαιτητών του τελικού, κ. Ανδρέας Λάππας.