Συμμετοχή μαθητών/τριών στην ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση Κύριο

Η ασύγχρονη εκπαίδευση απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες. Ειδικά για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου οι πλατφόρμες της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης δύνανται να αξιοποιηθούν παράλληλα και επικουρικά με την πλατφόρμα σύγχρονης εκπαίδευσης του ΥΠΑΙΘ.

Οι γονείς/κηδεμόνες μεριμνούν για την εγγραφή των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Με την εγγραφή τους οι μαθητές/τριες αποκτούν μαθητικό λογαριασμό ΠΣΔ μέσω του οποίου έχουν την δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης στη σελίδα https://register.sch.gr/students/. Οι μαθητές/μαθήτριες με την βοήθεια των γονέων/κηδεμόνων μετά την απόκτηση λογαριασμού από το ΠΣΔ εισέρχονται για μια φορά στην πλατφόρμα που έχει επιλεγεί από τους εκπαιδευτικούς (στη συνέχεια θα ενημερωθείτε σχετικά) ώστε να γίνουν στο εξής μέλη των ψηφιακών τμημάτων από τους εκπαιδευτικούς και τη Διευθύντρια.

Χρήσιμες Πληροφορίες για πρόσβαση στις πλατφόρμες - Οδηγίες, εδώ.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 22 Μαρτίου 2020 17:16