Εγκύκλιος για εισαγωγή στις Αστυνομικές Σχολές Κύριο

Εκδόθηκε από το αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας η εγκύκλιος , η οποία ορίζει όλες τις λεπτομέρειες, για την εισαγωγή των υποψηφίων στις Αστυνομικές Σχολές.

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στο Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, προσκομίζοντας παράλληλα το δελτίο εξεταζομένου/ης υποψηφίου/ας του Υ.ΠΑΙ.Θ. ή φωτοαντίγραφο της Αίτησης – Δήλωσης που υπέβαλαν στο Υ.ΠΑΙ.Θ. για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις και το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας  μέχρι την ώρα 15.00 της 27-02-2022.

Κατά την προσέλευση των υποψηφίων στις Αστυνομικές Υπηρεσίες, είναι αναγκαία η λήψη μέτρων για τον περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19. Ειδικότερα, οι υποψήφιοι/ες θα πρέπει: α) να προσέρχονται, κατόπιν τηλεφωνικής ενημέρωσης προς το Αστυνομικό Τμήμα κατοικίας ή διαμονής τους, β) να αποφεύγουν το συνωστισμό, για το λόγο αυτό ο/η υποψήφιος/α δεν θα συνοδεύεται από έτερο πρόσωπο και τυχόν πρόσωπα που έχουν αναλάβει τη μετακίνησή τους, θα τους αναμένουν σε άλλα σημεία, όπου επίσης θα πρέπει να αποφεύγεται ο συνωστισμός, γ) να χρησιμοποιούν προστατευτική μάσκα και γάντια και εφόσον είναι δυνατό, να φέρουν το δικό τους στυλό.