Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2022-23 Κύριο

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α', Β', Γ' τάξη ημερησίου και Α', Β' και Γ' τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑΛ.) για το σχολικό έτος 2022-23 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές.

Επισημαίνεται ότι:

• Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές γίνεται με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας e-εγγραφές» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Για να γίνει αυτό, και, προκειμένου να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία σας, θα πρέπει: α. ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση (κηδεμόνας e-εγγραφές) να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (πεδίο 3α) και β. ο έτερος κηδεμόνας να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (πεδίο 3β), και να τις αποστείλουν/καταθέσουν στο σχολείο. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων από τον/τη γονέα/κηδεμόνα που θα συμπληρώσει το πεδίο 3α στην Υπεύθυνη Δήλωση, καθώς θα πρέπει στο συγκεκριμένο πεδίο να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του/της όπως εμφανίζονται στο taxisnet.
  • Η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, βάσει της οποίας θα εγγραφεί-κατανεμηθεί ο/η μαθητής/τρια, είναι αυτή η οποία έχει ήδη δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα myschool.
  • Ο Αριθμός Μητρώου μαθητή/τριας αναγράφεται σε έγγραφα από το σχολείο, όπως η βαθμολογία της τρέχουσας σχολικής χρονιάς. Σε περίπτωση που δεν έχετε κάποιο τέτοιο έγγραφο στη διάθεσή σας μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο για να σας δώσουν τον αριθμό.
  • Η ηλεκτρονική εγγραφή των μαθητών/τριών στις Β' και Γ' Λυκείου γίνεται μέσω του e-εγγραφές και η κατανομή των μαθητών/τριών γίνεται αυτόματα
  • Η κατανομή των μαθητών/τριών της Α' τάξης σε Δημόσια Γενικά Λύκεια γίνεται σύμφωνα με τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στο 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας η εγγραφή στην Α' τάξη γίνεται μέσω διαδικασίας κλήρωσης των μαθητών που έχουν δηλώσει την επιθυμία τους να φοιτήσουν σε αυτό και αυτή η διαδικασία έχει ήδη ολοκληρωθεί για την 1η φάση της. Ωστόσο οι μαθητές/τριες που έχουν κληρωθεί να φοιτήσουν στο 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας οφείλουν να συμμετάσχουν στη διαδικασία των εγγραφών μέσω του e-εγγραφές, να τοποθετηθούν σε σχολείο βάσει της χωροταξικής τους κατανομής και στη συνέχεια να μετεγγραφούν στο 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας.

Υπεύθυνη Δήλωση

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 29 Απριλίου 2022 18:50