Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας συμμετείχε στη Μαθητική Εμπορική Έκθεση Θεσσαλονίκης 2024 Κύριο

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η Μαθητική Εμπορική Έκθεση Θεσσαλονίκης 2024 του προγράμματος «Εικονική Επιχείρηση» του Junior Achievement Greece στο εμπορικό κέντρο «Mediterranean Cosmos». Το πρόγραμμα «Εικονική Επιχείρηση – Company Program» του JA Greece, τελεί για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά υπό την Αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου, και υλοποιείται κάθε χρόνο με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Συνολικά 40 εικονικές επιχειρήσεις  από  νέους «επιχειρηματίες», ηλικίας από 15 έως 18 ετών έλαβαν μέρος παρουσιάζοντας τις ιδέες τους.

βββ

Στην εμπορική έκθεση συμμετείχε για πρώτη φορά το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Καρδίτσας  με την Εικονική Επιχείρηση 3T TOP THERMO TECHNOLOGY, που συστάθηκε από τους ομίλους «Επιχειρηματικότητας» και «3DBotics». Η επιχείρησή μας 3T (Τop, Τhermos, Τechnology)  κατασκευάζει θερμός έχοντας ως βασικό υλικό ανακυκλώσιμα γυάλινα βάζα, που αρχικά συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας σε ειδικούς κάδους. Έχοντας διαπιστώσει  ότι μεγάλες ποσότητες γυαλιού πηγαίνουν στα σκουπίδια, σκεφτήκαμε τρόπους μετατροπής των γυάλινων βάζων σε χρηστικά αντικείμενα, όπως το θερμός, ενισχύοντας την κυκλική οικονομία και την ανακύκλωση. Το προϊόν μας σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου στο εργαστήριο Πληροφορικής και 3D εκτύπωσης του σχολείου μας. Η παραγωγή και η συμμετοχή μας στην έκθεση  πραγματοποιήθηκε με  την υποστήριξη του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης και τις ευγενικές χορηγίες της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Δήμου Καρδίτσας του Εμπορικού Επιμελητηρίου, καθώς και επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στην πόλη μας.

Στο πρόγραμμα «Eικονική Eπιχείρηση 2023-2024» του 1ο Πειραματικού ΓΕΛ Καρδίτσας συμμετέχουν οι μαθητές:

Αρβανίτη Νεφέλη, Αργυροπούλου Χριστίνα, Γαϊτανίδη Μαρκέλα, Γκούρλα Βανέσα, Δημακοπούλου Έλλη, Καραμπέκου Αικατερίνη, Καψιώτη Γεωργία, Κουτσιούμπας Θωμάς, Λαρίσης Χρήστος, Μάνταλος Κωνσταντίνος, Μηλίτσης Αλέξανδρος, Μουζίνας Θωμάς, Νικολάου Ειρήνη, Νταντάμης Δημήτριος, Ούτρας Βασίλειος, Παπακωνσταντίνου Ιωάννης, Πάσχου Νεφέλη, Τινού Σοφία, Τσιαχτάνη Μαρία, Χλαπανά Δήμητρα, Λυρίτση Βασιλική, Χάρης Καραμαλίγκας, Στυλιανή Πράτσα, Στράτος Τζαφάλιας, Γιώργος Ντόβολος, Παναγιώτα Μπάτρα Αβραμόπουλος Αθανάσιος και Χριστοδουλιάς Δημήτρης.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Αγγελική Παπαδοπούλου, Αικατερίνη Χατζηγούλα,  Νικόλαος Μαυραντζάς.

Inspirational Mentor: Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Δημήτρης Παπαστεργίου και Εθελοντής Μέντορας: Αssistant Vice President Citibank, Τζάκος Βασίλειος

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα της εικονικής μας επιχείρησης: https://www.3-t.gr/

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 01 Απριλίου 2024 15:59