1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΟ ΝΟΜΟ Η ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΟΥ 1ΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ!!! Κύριο

Τον τίτλο του πρωταθλητή μαθητριών λυκείου Ν. Καρδίτσας στο αγώνισμα του μπάσκετ κατέκτησε το πρωί της Τρίτης η ομάδα του ΓΕΛ Παλαμά, διατηρώντας τα σκήπτρα, σε έναν τελικό που ήταν επανάληψη του περυσινού αγώνα και με τον νικητή να παραμένει ο ίδιος.

telikos basket ma8htries 9  telikos basket ma8htries 5

Το σύνολο του Ήραντου δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας με 25-46, συναντώντας αντίσταση μόνο στο πρώτο 8λεπτο του παιχνιδιού, το οποίο έληξε ισόπαλο 8-8. Στη δεύτερη περίοδο, μία βολή της Μαντέ και τέσσερις προσωπικοί πόντοι της Ντούλα έδωσαν ώθηση στο ΓΕΛ Παλαμά να χτίσει διαφορά, η οποία λίγο αργότερα ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (15-27).

Στην επανάληψη, το τρίδυμο Τζέλλα-Μαντέ-Ντούλα για το σχολείο του Παλαμά έκανε τη διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 25-46, ενώ το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας κατέβαλε σημαντική προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα να καταφέρει κάτι καλό στην αναμέτρηση.

Τα οχτάλεπτα: 8-8, 15-27, 17-33, 25-46

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας): Φειδογιάννη 2, Τσιαχτάνη 8, Παπάρα 3, Κουρκούνα 6 (2), Μπαλακώστα 2, Τοπούζη 2, Τσίτου 2, Παπακώστα, Μαργαρίτη, Κοτρώτσιου.

ΓΕΛ Παλαμά (Κ. Ήραντος): Ντούλα 21, Τζέλλα 10, Κουρκούνα 9, Φαλάγκα 2, Τσιγαρίδα 4, Μπούτα, Αντωνίου Ελ., Αντωνίου Ολ., Μπιρμπάκου, Ξένου.

Την απονομή πραγματοποίησε ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας κ. Θωμάς Καρανίκας, ο οποίος συνεχάρη τις αθλήτριες και των δύο σχολείων για την προσπάθειά τους.