1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

BACK TO BACK ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΙΑ ΤΟ 1ο ΓΕΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ! Κύριο

Σε έναν δραματικό τελικό, οι μαθητές του 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας επικράτησαν του ΓΕΛ Παλαμά στην παράταση με 59-50 και αναδείχτηκαν πρωταθλητές στο νομό Καρδίτσας για το αγώνισμα της καλαθοσφαίρισης!
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, καθώς ακόμη και όταν μία εκ των δύο ομάδων κατάφερε να πάρει σχετικά ασφαλές προβάδισμα, οι ισορροπίες επανέρχονταν, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 45-45.

1o gel omada  telikos basket ma8htwn 1
 telikos basket ma8htwn 3  telikos basket ma8htwn 4
 telikos basket ma8htwn 5  telikos basket ma8htwn 7

Στο πρώτο 8λεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με την ομάδα του Παλαμά να προηγείται 7-9 στο τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ήραντου με πρωταγωνιστές τους Τσιρώνη, Γκόβαρη και Δασκαλόπουλο ξέφυγε στο σκορ 12-21, κάτι που ανάγκασε τον Στέφανο Μπελάγια να καλέσει time out. Αμέσως μετά την επανέναρξη, τα καλάθια των Παππά και Φαλιάγκα μείωσαν τη διαφορά για το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας που πήγε στα αποδυτήρια βρισκόμενο πίσω στο σκορ 16-23.

Στο β' μέρος, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας μπήκε δυνατά και με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 23-23, μετά από πέντε προωσπικούς πόντους του Κώστα Παππά και δύο του Αλέξανδρου Φαλιάγκα. Το ΓΕΛ Παλαμά σκόραρε ξανά μετά από ώρα, με τον Κωστόπουλο για το 23-25, ενώ από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη της περιόδου, η αναμέτρηση είχε λεπτές ισοροπίες, με την ομάδα του 1ου ΓΕΛ να προηγείται μετά από 24 λεπτά αγώνα, 31-29 με καλάθι του Καραπέτσα.

Στην τελευταία περίοδο, το 1ο ΓΕΛ κατάφερε να ξεφύγει 36-32 με τρίποντο του Παππά, για να απαντήσει με δίποντο του Γκόβαρη και εύστοχη βολή του Δασκαλόπουλο η ομάδα του ΓΕΛ Παλαμά, μειώνοντας σε 36-35. Ο Παππάς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 37-35, ενώ στην επόμενη στιγμή του αγώνα, ο Αθανασόπουλος έκλεψε την μπάλα, αστόχησε σε διείσδυση και ο Φαλιάγκας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ για να κάνει το 39-35. Αμέσως μετά, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας πραγματοποίησε ένα ακόμη κλέψιμο με τον Παππά αυτή τη φορά, ο οποίος τελείωσε επιτυχημένα τη φάση για το 41-35. Το ΓΕΛ Παλαμά δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τσιρώνη, μείωσε στον πόντο (41-40), 1:46 πριν το φινάλε. Η επόμενη επίθεση ήταν άστοχη για το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας και η ομάδα του Ήραντου ισοφάρισε με βολή του Δασκαλόπουλου (41-41). Στη συνέχεια, ο Παππάς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 43-41, για να έρθει η απάντηση από το ΓΕΛ Παλαμά με καλάθι του Δασκαλόπουλου για το 43-43. Ο Τσάμης με καλάθι από το «ζωγραφιστό» έβαλε ξανά μπροστά το 1ο ΓΕΛ, 32" πριν τη λήξη, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Δασκαλόπουλος σε 45-45, 25" πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση, το 1ο ΓΕΛ αστόχησε, όμως κερδίζοντας το επιθετικό ριμπάουντ είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μάλιστα, οι διαιτητές της αναμέτρησης σφύριξαν φάουλ και δύο βολές σε νεκρό χρόνο, σε προσπάθεια του Τσιάμη μέσα στη ρακέτα, με την απόφαση εν τέλει να ανακαλείται, κάτι που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση, που είχε διάρκεια τεσσάρων λεπτών, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας έδειξε ψυχραιμία και παρά την απώλεια του Αθανασόπουλου, που είχε αποβληθεί με τέσσερα φάουλ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 59-50, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του έξτρα χρόνου.

Τα οκτάλεπτα: 7-9, 16-23, 31-29, 45-45 ? 59-50 (παρ.)

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας): Καραπέτσας 7, Αθανασόπουλος 2, Μιχαλάκης 8, Παππάς 25 (2), Φαλιάγκας 13, Τσιάμης 3, Αμβροσίου 1, Κολτσίδας, Γάκης, Γεράσης, Παλιούρας, Γάκιας.

ΓΕΛ Παλαμά (Κ. Ήραντος): Κωστόπουλος 11, Δασκαλόπουλος 21, Τσιρώνης 16, Γκόβαρης 2, Μπιρμπάκος, Τσιτώνας Μ., Τσιτώνας Αθ., Ακρίβος, Μανώλης, Μπενέκης, Παπανικολάου, Καραμίντζιος.