1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΤΟΥ ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΟ 1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ! Κύριο

Την πρόκριση στον τελικό του Πανθεσσαλικού Σχολικού Πρωταθλήματος πέτυχε σήμερα η ομάδα μπάσκετ μαθητών του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας, η οποία επικράτησε στο κλειστό της πόλης του 1ου ΓΕΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας με 51-42. Οι παίχτες του Στέφανου Μπελάγια βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και 8 πόντους, όμως στο τελευταίο 8λεπτο και με επιμέρους σκορ 21-4 κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση φτάνοντας στην πρόκριση!
Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο πήγαινε πόντο-πόντο χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρει να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 13-15 μετά από 8 λεπτά αγώνα.

pan8essaliko basket 1  pan8essaliko basket 2  pan8essaliko basket 3

Στη δεύτερη περίοδο, ένα σερί 0-7 για το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας έκανε το σκορ 13-20 στο 11', αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ-άουτ. Η αντίδραση του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας ήταν άμεση και έτσι με διείσδυση του Παππά, μπάσιμο στον αιφνιδιασμό του Μιχαλάκη και γκολ-φάουλ του Φαλιάγκα το σκορ έγινε 20-22 στο 15'. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καλάθια του Καραγεωργόπουλου και του Μακούχα μετά από κλέψιμο του ίδιου παίχτη για το 20-26, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας επέστρεψε φουριόζο στο παρκέ και με σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ 28-26 με καλάθι του Αμβροσίου στο 18'. Η ομάδα από τη Μαγνησία δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της κουβέντα και με δικό της σερί και πρωταγωνιστή τον Μαγκουρίτσα (σημείωσε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα) αλλά και ένα τρίποντο-βόμβα του Ανδρεόγλου από τα 8 μέτρα στη λήξη του 3ου 8λεπτου, έφεραν το παιχνίδι στο 30-38 μετά από 24 λεπτά αγώνα.
Στην τελευταία περίοδο, ο Κασαπλέρης με μία εύστοχη βολή έκανε το 30-39 για να αρχίσει η ανατροπή των Καρδιτσιωτών, οι οποίοι με τρία συνεχόμενα δίποντα του Φαλιάγκα, ένα του Παππά και ένα του Μιχαλάκη πέρασαν μπροστά, 40-39 στο 27'! Αμέσως μετά, ο Μιχαλάκης με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 42-39, ενώ ο Αθανασόπουλος με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 45-39, 1:14' πριν το τέλος. Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Μαγκουρίτσα για το 45-41 και αμέσως μετά μία εύστοχη βολή του Παππά για το 46-41. Στην επόμενη επίθεση, το 1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας αστόχησε και στον αιφνιδιασμό ο Φαλιάγκας με γκολ-φάουλ έκανε το 48-41. Η βολή ήταν άστοχη για τον Φαλιάγκα, όμως το επιθετικό ριμπάουντ του Μιχαλάκη και το καλάθι του ίδιου διαμόρφωσαν το 50-41 για το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, με το τελικό σκορ να είναι 51-42, μετά από μία εύστοχη βολή για κάθε ομάδα.
Τα οκτάλεπτα: 13-15, 20-26, 30-38, 51-42
1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας): Μιχαλάκης 10, Αθανασόπουλος 6 (1), Παππάς 17 (2), Τσιάμης 4, Φαλιάγκας 10, Αμβροσίου 4, Κολτσίδας, Γάκης, Γεράσης, Παλιούρας.
1ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας (Μ. Κουτσογιάννης): Κασαπλέρης 8 (1), Ανδρεόγλου 9 (2), Μαγκουρίτσας 12, Μακούχας 9 (2), Ρούπας 2, Καραγεωργόπουλος 2, Αλεξόπουλος, Παρασχάκης, Χρυσικός, Γάτος, Σταυρίδης, Παπανικολάου.

*Αξίζει να σημειωθεί ότι στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης η διάρκεια του αγώνα είναι 32 λεπτά (από 8 λεπτά η κάθε περίοδος) με τους αθλητές να αποβάλλονται συμπληρώνοντας τέσσερα προσωπικά φάουλ.
Έτσι, το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας θα εκπροσωπήσει το νομό στον τελικό του Πανθεσσαλικού Πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 2 Μαΐου στη Λάρισα!