15
16
01/16
start stop bwd fwd

Το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας θριάμβευσε στο σημερινό τελικό μπάσκετ μαθητών λυκείου για τη σχολική περίοδο 2014-15 και αναδείχτηκε πρωταθλητής Ν. Καρδίτσας, επικρατώντας με 51-40 του ΓΕΛ Παλαμά, διατηρώντας τα σκήπτρα που το καθιστούν παραδοσιακή δύναμη στην καλαθοσφαίριση!

Σε ένα παιχνίδι που επιβεβαίωσε την ποιότητα των δύο ομάδων από κάθε άποψη, το σύνολο του Κώστα Σερίφη μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 4? 0-5, εκμεταλλευόμενο την αστοχία και τη νευρικότητα του 1ου ΓΕΛ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, η ομάδα του Καρβούνη με προσπάθειες των Παππά και Αμβροσίου ισοφάρισε 5-5 στο 6?, για να ξεφύγει με ισχνό προβάδισμα και πάλι το ΓΕΛ Παλαμά, με τέσσερις εύστοχες βολές του Γκόβαρη που έκανε το 5-9. Το 1ο ΓΕΛ «απάντησε» με καλάθια του Ηρακλή Αμβροσίου και του Αθανασόπουλου για το 9-9 της πρώτης περιόδου.

Στο β? οκτάλεπτο, η εύστοχη βολή του Κώστα Παππά έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 1ο ΓΕΛ, το οποίο με διείσδυση του Τσιάμη και νέο καλάθι του Αμβροσίου «έτρεξε» σερί 5-0, κάνοντας το 14-9 στο 10?, αναγκάζοντας τον Κώστα Σερίφη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του προπονητή του ΓΕΛ Παλαμά δεν έπιασαν τόπο, καθώς το 1ο ΓΕΛ με τρίποντο του Αθανασόπουλου, μπάσιμο του Παππά και νέο τρίποντο του βραχύσωμου πλεϊμέικερ ξέφυγε με +9 στο 12? (22-13), με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν νέο τάιμ άουτ. Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ δεν άλλαξε κάτι, με τους παίχτες του Καρβούνη να συνεχίζουν την άμυνα ζώνης και να κρατούν τη διαφορά στα ίδια περίπου επίπεδα (24-15, 27-16), φτάνοντας στο 30-18 του πρώτου ημιχρόνου, μετά από καλάθι του Μιχαλάκη, ο οποίος «μάζεψε» την μπάλα από το άστοχο τρίποντο του Αθανασόπουλου και στην εκπνοή νίκησε το χρονόμετρο για το +12 των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε την ίδια εξέλιξη, με το 1ο ΓΕΛ να σημειώνει το πρώτο καλάθι του β? ημιχρόνου, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14, η οποία ήταν η μεγαλύτερη τιμή της υπέρ του. Μέχρι το 23? η ομάδα του Καρβούνη συνέχιζε να έχει διαφορά ασφαλείας, η οποία ήταν διψήφιου αριθμού (36-25), όταν το ΓΕΛ Παλαμά επιχείρησε να μειώσει στο σκορ, κάνοντας το 36-28 στο 24?, προεξαρχόντων των Κωστόπουλου, Παπαβασιλείου και Γκόβαρη, σε σημείο που ο Αθανασόπουλος χρεώθηκε το 3ο του φάουλ και αντικαταστάθηκε.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, το ΓΕΛ Παλαμά μείωσε για το 36-30. Στην επόμενη επιθετική προσπάθεια, το 1ο ΓΕΛ σκόραρε μετά από 3 λεπτά αφλογιστίας με ντράιβ του Μιχαλάκη για το 38-30, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαβασιλείου και τον Δασκαλόπουλο έφτασαν στο -4 στο 27΄ (38-34) μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι. Αθανασόπουλος και Γκόβαρης πέτυχαν στη συνέχεια με παλικαρίσιες προσπάθειες από ένα δίποντο για την ομάδα τους, διαμορφώνοντας το 40-36. Η επόμενη επιθετική προσπάθεια της ομάδας του Σερίφη δεν ήταν επιτυχής με το ΓΕΛ Παλαμά να υποπίπτει σε φάουλ στη συνέχεια με τον Τσιρώνη, το οποίο ήταν το 4ο προσωπικό και τον οδήγησε στην αποβολή.

Η εύστοχη βολή του Παππά έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στο 1ο ΓΕΛ, ενώ στην επόμενη επίθεση οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν, ο Παππάς έτρεξε στον αιφνιδιασμό την άμυνα του ΓΕΛ Παλαμά και σημείωσε γκολ-φάουλ στο 30?, ξεσηκώνοντας τους συμμαθητές του στην κερκίδα. Ο γκαρντ του ΑΣΚ εξαργύρωσε τη συμπληρωματική βολή για το 43-36, υποχρεώνοντας τον Κώστα Σερίφη να καλέσει τάιμ άουτ. Στα δύο εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, αφού αμφότερες οι ομάδες σκόραραν σε κάθε τους επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σε ίδια επίπεδα. Στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να σταματήσουν το χρόνο, ώστε να παλέψουν για την ανατροπή οδηγώντας τους γηπεδούχους στις βολές, ο Παπαβασιλείου συμπλήρωσε 4 φάουλ, 37? πριν το φινάλε και αποχώρησε από την αναμέτρηση. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ΓΕΛ Παλαμά να μην εκδηλώνει την τελευταία επίθεση σε ένδειξη fair play και το τελικό 51-40 έδωσε για ακόμη μία φορά το τρόπαιο στο 1ο ΓΕΛ, μέσα σε πανδαιμόνιο, χαρίζοντας στιγμές χαράς στους συμμαθητές τους που δε σταμάτησαν να τραγουδούν καθόλη τη διάρκεια του τελικού.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 200 θεατές, στην πλειοψηφία τους μαθητές του 1ου ΓΕΛ, ωστόσο και οι παίχτες του ΓΕΛ Παλαμά είχαν φίλους στο πλευρό τους, για να εισπράξουν το χειροκρότημα στο φινάλε της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με πρωτοβουλία των μαθητών του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη δύο ανθρώπων που έχασαν πρόσφατα τη ζωή τους: του Μάρκο Ιβκοβιτς, του Σέρβου οπαδού που δολοφονήθηκε στα επεισόδια της Παρασκευής  (21/11) στην Κωνσταντινούπολη για τον αγώνα Ευρωλίγκας μεταξύ Γαλατασαράι ? Ερυθρού Αστέρα και του 15χρονου άτυχου μαθητή από τον Παλαμά, ο οποίος την περασμένη Πέμπτη (20/11) αισθάνθηκε αδιαθεσία σε καφετέρια της κωμόπολης και λίγο αργότερα κατέληξε, βυθίζοντας στο πένθος την κοινωνία της περιοχής.

Η αξιέπαινη ?ομολογουμένως- κίνηση βρήκε ανταπόκριση από όλους ?ανεξαιρέτως- τους παρευρισκόμενους στο Δημοτικό κλειστό Γυμναστήριο της Καρδίτσας, προκαλώντας συγκίνηση και αναδεικνύοντας την ευαισθησία των παιδιών σε κοινωνικά θέματα αθλητικού ενδιαφέροντος.

Στο τέλος, πραγματοποιήθηκε η απονομή μεταλλίων στους φιναλίστ με πρωτότυπο όσο και αξιομνημόνευτο τρόπο, αφού ο προπονητής των πρωταθλητών, Γιάννης Καρβούνης κρέμασε τα μετάλλια στο στήθος των παιχτών του ΓΕΛ Παλαμά, με τον Κώστα Σερίφη να πράττει το ανάλογο.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 30-18, 36-28, 51-40

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Καρβούνης): Παππάς 19, Αμβροσίου 8, Αθανασόπουλος 18 (2), Τσιάμης 2, Μιχαλάκης 4, Γεωργίτης, Γάκιας, Παπακώστας, Παϊζάνος, Κοτρώτσιος, Αρβανίτης, Κολοβός.

ΓΕΛ Παλαμά (Κ. Σερίφης): Κωστόπουλος 11, Τσιρώνης 3, Γκόβαρης 16, Δασκαλόπουλος 4, Καραμίτζιος 2, Παπαβασιλείου 4, Τσιμούρτος, Σακελλαρίου, Ψύχας, Κουσιάντζας, Τσιώρας, Ακρίβος.

? Δημοσιεύτηκε: November 25, 2014