telikos-pan8essalikou-handball-ma8htries-6
telikos-pan8essalikou-handball-ma8htries-7
1/8
start stop bwd fwd

Πανάξιες Πρωταθλήτριες Θεσσαλίας στο αγώνισμα της Χειροσφαίρισης αναδείχτηκαν το πρωί της Τετάρτης (18/3) οι μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας.

Η ομάδα του Γιάννη Καρβούνη επικράτησε στον τελικό μαθητριών λυκείου της Θεσσαλίας του 6ου ΓΕΛ Λάρισας με 9-5, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση, η οποία αποτελεί την τελευταία πριν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

Ο τελικός συνοδεύτηκε από την αξιέπαινη πρωτοβουλία των μαθητών του 1ου ΓΕΛ οι οποίοι τήρησαν ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του αδικοχαμένου φοιτητή Βαγγέλη Γιακουμάκη, πράξη που χαιρέτισε το γραφείο Φυσικής Αγωγής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καρδίτσας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το 1ο ΓΕΛ πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μόλις 59? μετά τη σέντρα, η Τσιαντή με ωραίο τρόπο έκανε το 1-0 για τις γηπεδούχες. Ένα λεπτό αργότερα η Τσιαχτάνη με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα της, ενώ στο 4? η Τσίτου διαμόρφωσε το 3-0! Στο 5ο λεπτό και πάλι η Τσίτου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ?αέρα? 5 τερμάτων έδωσε η Τσιαχτάνη το 12? με πολύ όμορφο σουτ χαμηλά στη δεξιά γωνία της Λαρισινής τερματοφύλακα που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 18? κι ενώ προηγουμένως η πορτιέρο του 1ου ΓΕΛ, Μπαμπλέκη, προέβη σε μία σειρά από αποκρούσεις, διατηρώντας το ?μηδέν? στην άμυνα της ομάδας της, η Ευθυμιοπούλου για το 6ο ΓΕΛ Λάρισας διαμόρφωσε το 5-1. Μάλιστα, 2 λεπτά αργότερα, η τερματοφύλακας του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας απέκρουσε πέναλτι σε εκτέλεση της Χουλιάρα, σε σημείο που οι φιλοξενούμενες πίεζαν να μειώσουν στο σκορ.

Κάπως, έτσι, στο 22ο λεπτό η Τσιαχτάνη δεν έχασε την ευκαιρία και με ακόμη ένα τέρμα έκανε το 6-1. Η Λαρισινή ομάδα μείωσε εκ νέου με την Ταλαχούπη για το 6-2, για να έρθει νέο τέρμα της Τσιαχτάνη που ανέβασε ξανά τη διαφορά στα 5 τέρματα υπέρ των γηπεδούχων.

Στην εκπνοή του α? μέρους το 6ο ΓΕΛ Λάρισας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Παπακωνσταντίνου, διαμορφώνοντας το 7-3 του πρώτου 25λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν ήταν απειλητικές στα πρώτα λεπτά, όταν στο 29? η ομάδα του Γιάννη Καρβούνη κέρδισε πέναλτι μετά από προσπάθεια της Τσίτου, με την Παπακώστα να εκτελεί και την Μπεργιάννη να αποκρούει και να κρατάει το 7-3.

Στην επόμενη επιθετική προσπάθεια των Λαρισινών, καταλογίστηκε νέο πέναλτι με την Παπακωνσταντίνου να εξαργυρώνει την ποινή και να κάνει το 7-4.

Δύο λεπτά αργότερα, η Τσιαχτάνη από την εσχάτη των ποινών έβαλε ξανά μπροστά με τέσσερα τέρματα την ομάδα της για το 8-4, ενώ στο 35? από το ίδιο σημείο η Τσίτου είχε την ευκαιρία για ένα ακόμη τέρμα, όταν αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Ακολούθησε ένα 10λεπτο επιθετικής ανομβρίας για αμφότερες τις ομάδες, μέχρι να έρθει το 45ο λεπτό που η Κουρκούνα, στην επαναφορά μετά από σουτ της Τσίτου που απέκρουσε η τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, έκανε το 9-4. Δύο λεπτά πριν τη λήξη κι ενώ το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας είχε σφραγίσει τη νίκη του, η Στατήρη με πολύ όμορφο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 9-5.

Τα γκολ (ημίχρονο 7-3): 1? Τσιαντή, 2?, 12?, 22?, 24?, 32? πεν. Τσιαχτάνη, 4?, 5? Τσίτου, 45? Κουρκούνα ? 18? Ευθυμιοπούλου, 23? πεν. Ταλαχούπη, 25? πεν., 30? πεν. Παπακωνσταντίνου, 48? Στατήρη

Κίτρινη: 17? Ευθυμιοπούλου

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Καρβούνης): Μπαμπλέκη, Τσαβαλιά, Κουρκούνα, Βασίγια, Παπακώστα, Πετσίνη, Τσιαχτάνη, Τσίτου, Τσιαντή, Γάκου, Χαβρουζά.

6ο ΓΕΛ Λάρισας (Ελ. Διαμαντά): Ευαγγελούλη, Ζαχαροπούλου, Καραΐσκου, Παπαμιχαήλ, Τσιουρή, Κόρλου, Λούγκου, Μπεργιάννη, Στατήρη, Ταλαχούπη, Ευθυμιοπούλου, Παπακωνσταντίνου, Ρούστα, Χουλιάρα.