ΜΕ ΛΑΜΠΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΟ 1ο ΛΥΚΕΙΟ Κύριο

start stop bwd fwd

Μια ιδιαίτερη ημέρα ήταν αυτή της σχολικής γιορτής για το 1ο Λύκειο. Την περίοδο αυτή φιλοξενούνται δεκαέξι μαθητές και έξι συνοδοί του Περιφερειακού Λυκείου Αποστόλου Λουκά Κολοσσίου Λεμεσού Κύπρου, από μαθητές του 1ου Λυκείου, στο πλαίσιο της αδελφοποίσης των δύο σχολείων. Οι μαθητές παρουσίασαν τη συμβολή των χωρών μας στον αγώνα του 1821, με ιστορικά στοιχεία, τραγούδια και τοπικούς χορούς από τη Λεμεσό και την Καρδίτσα. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας κ.  Θωμάς Καρανίκας. Ο Διευθυντής του σχολείου αφού ευχαρίστησε τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς και τους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων για τη συμβολή τους, αναφέρθηκε στη σημασία του θεσμού της αδελφοποίησης, στο μέτρο που συμβάλλει στη διατήρηση της ιστορικής μας μνήμης, στον κοινό μας πολιτισμό και στην αυτογνωσία μας.

Με ιδιαίτερη συγκίνηση ο Σύλλογος των καθηγητών του 1ου Λυκείου τίμησε τον συνταξιούχο εκπαιδευτικό και επίτιμο Διευθυντή του Σχολείου κ. Ιωάννη Αποστολόπουλο, ο οποίος προσέφερε επί σειρά ετών στο εκπαιδευτικό και διοικητικό έργο, αλλά και υποστηρίζοντας υλικά και ψυχικά το 1ο Λύκειο ακόμη και μετά την αφυπηρέτησή του. Εκ μέρους του Συλλόγου των καθηγητών του σχολείου ο Δ/ντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Καρανίκας, απένειμε τιμητική πλακέτα.

Η συνέχεια ήταν εναρμονισμένη με το πνεύμα των ημερών, με παραδοσιακούς χορούς και τραγούδια από τη μαθητική μπάντα του 1ου Λυκείου, ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με δεξίωση που δόθηκε στο χώρο του σχολείου, όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν δείγματα γαστρονομικού πολιτισμού?

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 26 Μαρτίου 2015 20:14