Θεατρικό . «Ο καλός στρατιώτης Κλάους» Κύριο

«Ο καλός στρατιώτης Κλάους»

Το θεατρικό που παρουσίασαν οι μαθητές του σχολείου μας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, αναφέρεται στην ιστορία ενός νεαρού φοιτητή από τη Γερμανία, του Κλάους, που μένει σε μια ελληνική οικογένεια, του κ. Διονύση και της κας Μάρθας ,για κάποιο διάστημα κατά τη διάρκεια των σπουδών του. Εκεί γίνεται φίλος με τα παιδιά της οικογένειας και γενικά αναπτύσσει φιλία μαζί τους. Όταν κηρύσσεται ο Β΄ Παγκόσμιος  πόλεμος, φεύγει για να καταταγεί στρατιώτης στη Γερμανία. Κάποια στιγμή έρχεται στην Ελλάδα σαν κατακτητής πλέον και ερχόμενος στην οικογένεια που γνώριζε, θέλει να τους προσφέρει τρόφιμα, επειδή πεινούν. Όμως ο κυρ Διονύσης αρνείται να πάρει τρόφιμα που οι κατακτητές Γερμανοί κατάσχεσαν από ελληνικές οικογένειες. Γενικά αντιμετωπίζεται με καχυποψία και έχθρα, γιατί τους αποκαλύπτει ότι πήρε μέρος στο εκτελεστικό απόσπασμα των Καλαβρύτων και κυνηγάει και Εβραίους. Φεύγει από την οικογένεια απογοητευμένος και έτσι λήγει μια φιλία.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 17:23