1o ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Έπεσε μαχόμενη η ομάδα χάντμπολ του σχολείου μας. Κύριο

Μόνο μπράβο αξίζουν στα κορίτσια της ομάδας handballτου σχολείου μας, τα οποία αφού κατάφεραν και αναδείχτηκαν πρωταθλήτριες Θεσσαλίας, δίδαξαν επιμονή, μαχητικότητα και αγωνιστικό ήθος στην Κέρκυρα, στην πανελλαδική φάση του αγωνίσματος! Πρέπει να σημειώσουμε ότι η ομάδα μας είναι νεοσύστατη, χωρίς την αγωνιστική  εμπειρία παρελθόντων ετών, και ταυτόχρονα πραγματοποίησε την μεγαλύτερη διάκριση του σχολείου μας σε πανελλαδικό επίπεδο! Κι αν το αποτέλεσμα του αγώνα δεν μας ικανοποίησε, στις καρδιές μας γύρισαν αδιαμφισβήτητα νικήτριες!!!

Την ήττα με σκορ 15-12 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ μαθητριών του 1ου ΓΕΛ Καρδίτσας από το 2ο ΓΕΛ Κέρκυρας στο νησί των Φαιάκων, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (31/3).

Η ομάδα του Γιάννη Καρβούνη εκπροσώπησε τη Θεσσαλία στη β? φάση του πρωταθλήματος χάντμπολ για τους σχολικούς αγώνες της σεζόν 2014-15 και παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν, δεν κατάφεραν να προκριθούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε νωθρά για τις παίχτριες του 1ου  ΓΕΛ Καρδίτσας, οι οποίες είδαν τις γηπεδούχες Κερκυραίες να προηγούνται με 5-0 στα πρώτα 10 λεπτά, μετά από μία πεντάδα τερμάτων της Χονδρογιάννη. Η αντίδραση ήρθε από τις Καρδιτσιώτισσες στο 13? με τη Τσίτου να μειώνει σε 5-1. Στο επόμενο λεπτό και πάλι η Χονδρογιάννη ανέβασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (6-1), για να αρχίσει την αντεπίθεσή το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας, το οποίο με τέρματα της Γάκου και της Τσίτου μείωσε σε 6-3. Ακολούθησαν δύο τέρματα των γηπεδούχων και ένα των φιλοξενούμενων για το 8-4 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο αγώνας έγινε πραγματικό ντέρμπι και η ομάδα του Καρβούνη κατάφερε στο 27? να μειώσει με την Τσίτου σε 8-5 για να ?απαντήσει? η Κερκυραϊκή ομάδα με γκολ της Χονδρογιάννη για το 9-5. Ακολούθησαν δύο τέρματα της Γάκου και πάλι της Τσίτου, με αποτέλεσμα το 1ο ΓΕΛ Καρδίτσας να μειώσει στα τρία γκολ για το 9-7. Η κορυφαία για το 2ο ΓΕΛ Κέρκυρας παίχτρια, Χονδρογιάννη διαμόρφωσε το 10-7 στο 33? για να έρθει ένα εξαιρετικό τετράλεπτο για τις Καρδιτσιώτισσες που κατάφεραν με τρία τέρματα (Τσιαχτάνη, Τσίτου 2) να φέρει το ματς στα ίσα, κάνοντας το 10-10 στο 37?!

Στα επόμενα λεπτά κι ενώ το 1ο  ΓΕΛ Καρδίτσας κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, οι Κερκυραίες ?απάντησαν? με δικό τους σερί τριών τερμάτων και στο 43? βρέθηκαν να προηγούνται με 13-10. Στα εναπομείναντα 7 λεπτά, οι Καρδιτσιώτισσες προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, διεκδικώντας μέχρι τέλους την πρόκριση, εντούτοις τα δύο τέρματα της Τσίτου ?απαντήθηκαν? από την Χονδρογιάννη για το τελικό 15-12.

Τα γκολ: 1?,2?,4?,6?,9?,14?,22?,24?,27?,33?,37?,43?,45,49? Χονδρογιάννη, 41? Φιλίππου ? 13?,20?,23?,27?,31?, 36?37?,44?,47? Τσίτου, 19?,29? Γάκου, 34? Τσιαχτάνη.

2ο ΓΕΛ Κέρκυρας (Ι. Παγκράτη): Τσιμίνου, Ριγανά, Χονδρογιάννη, Χειμαρίου, Μολινάρη, Μπολέτση, Φιλίππου, Ζανούλη

1ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Γ. Καρβούνης): Μπαμπλέκη, Τσαβαλιά, Κουρκούνα, Βασίγια, Παπακώστα, Τσιαχτάνη, Πετσίνη, Τσίτου, Τσιαντή, Γάκου, Xαβρουζά Κοφίτσα, Κάσσου.