Θεατρικό για επέτειο του Πολυτεχνείου. Κύριο

Οι μαθητές μας παρουσίασαν το έργο : «Η πιο μεγάλη μέρα της ζωής μου». Η υπόθεση του έργου αφορά ένα φοιτητή του Πολυτεχνείου το 1973 ο οποίος χρωστάει μόνο ένα μάθημα για να πάρει το πτυχίο του, που ήταν όνειρο ζωής. Όμως, όταν πάει να δει το πρόγραμμα στη σχολή, οι άλλοι φοιτητές του λένε ότι δε θα γίνουν εξετάσεις, γιατί θα κάνουν κατάληψη για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Ο ίδιος αντιδρά και δε συμφωνεί μαζί τους, λέγοντας ότι δεν είναι δουλειά των φοιτητών αυτό. Οι άλλοι τον σχολιάζουν αρνητικά και φεύγει αγανακτισμένος μαζί τους. Τελικά όμως σε μια συνομιλία με έναν καθηγητή του, ανακαλύπτει ότι κάποιοι συμφοιτητές του έχουν φυλακιστεί και βασανιστεί αφού τους έχει αποκαλύψει στην αστυνομία ο καθηγητής. Τότε ο Αλέξης αλλάζει στάση και αγωνίζεται μαζί με τους συμφοιτητές του, γίνεται πρωτοπόρος και ήρωας. Ένα χρόνο μετά, οι φοιτητές που αγωνίστηκαν στο Πολυτεχνείο συναντιούνται όπως υποσχέθηκαν την ημέρα της 17ης Νοέμβρη εκεί στον ίδιο χώρο. Έρχονται όλοι εκτός από έναν, τον Αλέξη, αυτός σκοτώθηκε στην εξέγερση του Πολυτεχνείου?., έγινε ήρωας!

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 17:24