Επίσκεψη μαθητών του 1ου Λυκείου στην «Βραδιά του Ερευνητή» Κύριο

CERN βραδιά ερευνητή 10

Τη «Βραδιά του Ερευνητή», μια γιορτή για την επιστήμη και την έρευνα, που διοργανώνεται κάθε χρόνο σε περισσότερες από 300 πόλεις στην Ευρώπη και σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2017 ομάδα μαθητών και μαθητριών του 1ου Γ.Ε.Λ. Καρδίτσας με συνοδό καθηγητή τον κ. Λεωνίδα Κάσσο. Η εκδήλωση φιλοξενήθηκε στο σχολικό συγκρότημα των 3ου και 13ου δημοτικών σχολείων της Καρδίτσας και είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει και να προσεγγίσει τον απλό άνθρωπο και τον μελλοντικό επιστήμονα στο έργο του ερευνητή και τις εφαρμογές αυτού στην καθημερινή ζωή.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το CERN (Conseil Europ?en pour la Recherche Nucl?aire), το μεγαλύτερο σε έκταση (πειραματικό) κέντρο πυρηνικών ερευνών, και ειδικότερα επί της σωματιδιακής φυσικής, στον κόσμο. Μάλιστα κατά τη διάρκεια της παραμονής των μαθητών στο περίπτερο πραγματοποιήθηκε ζωντανή σύνδεση με το CERN, δίνοντάς τους την ευκαιρία να ενημερωθούν από επιστήμονες του κέντρου για τα πειράματα που πραγματοποιούνται σήμερα εκεί και τα μελλοντικά τους projects. Οι μαθητές συμμετείχαν σε διάλογο με τους ερευνητές του CERN με ερωτήματα που έθεσαν, παίρνοντας απαντήσεις στις απορίες τους από τους ερευνητές.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν επίσης τα υπόλοιπα περίπτερα της εκδήλωσης όπου ενημερώθηκαν για τα αντικείμενα έρευνας διαφόρων εργαστηρίων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και παρακολούθησαν παρουσιάσεις νέων τεχνολογιών στην εμβιομηχανική και τη ρομποτική. Τέλος, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον συμμετείχαν σε πρωτότυπα και εντυπωσιακά πειράματα που είχαν ετοιμάσει ο υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Καρδίτσας κ. Μπίτσιος Σεραφείμ, οι συνεργάτες του και εκπαιδευτικοί της περιοχής.

Στην "βραδιά ερευνητή" συμμετείχαν επίσης οι καθηγητές του 1ου Λυκείου κ. Γκάτσης Αριστείδης (ΕΚΦΕ Καρδίτσας), ο κ. Παναγιώτης Τσίνας (CERN) και η κα Χρυσούλα Γκορίλα (πειράματα Χημείας)

Η Διευθύντρια του σχολείου κα. Τσιούντου Αναστασία ευχαριστεί ιδιαίτερα τους διοργανωτές της εκδήλωσης για την δυνατότητα που πρόσφεραν στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να έρθουν σε επαφή με τον υπέροχο κόσμο της Έρευνας.

CERN βραδιά ερευνητή 11EKFE βραδιά ερευνητή 19

EKFE βραδιά ερευνητή 33EKFE βραδιά ερευνητή 36