Ημερίδα του Ομίλου «Κλιματικής Αλλαγής – Κλιματικής Κρίσης» Κύριο

Αρχικά, από τους μαθητές και μαθήτριες μέλη του ομίλου, παρουσιάσθηκαν τα αποτελέσματα έρευνας που πραγματοποίησαν για τη διερεύνηση απόψεων και στάσεων του κοινού απέναντι στις έννοιες, τις επιπτώσεις και την αντιμετώπιση των συνεπειών της κλιματικής αλλαγής και κρίσης.

Στην ημερίδα συμμετείχε ο καθηγητής του Τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Δημήτρης Κουρέτας, ο οποίος παρουσίασε τρόπους αξιοποίησης προϊόντων Γεωργικών Βιομηχανιών για Παρασκευή Βιολειτουργικών Ζωοτροφών, συμβάλλοντας έτσι στην Κυκλική Οικονομία στην Πράξη.

Στη συνέχεια, ο Προϊστάμενος Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία, Μουζακίου, Αντώνης Ντάνης, ανέπτυξε τα αίτια και αντιμετώπιση του ακραίου φαινομένου των πλημμυρών, και το σημαντικό ρόλο της Εκπαίδευσης στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών.

Ο καθηγητής του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Μιχάλης Βραχνάκης, παρουσίασε διεξοδικά, την έννοια και τη σημασία της βιοποικιλότητας, το ρόλο που διαδραματίζει ο άνθρωπος, καθώς και την επίδραση της κλιματικής κρίσης στις μεταβολές της βιοποικιλότητας.

Τέλος, ο γενικός Διευθυντής της ΑΝΚΑ Α.Ε. Βαγγέλης Σακελλαρίου και η υπεύθυνη του έργου 2ISECAP Αγορίτσα Αντωνίου, παρουσίασαν τις ενέργειες και πρωτοβουλίες που αναλαμβάνονται σε τοπικό επίπεδο για το σχεδιασμό πολιτικών και δράσεων με στόχο την πρόληψη και αντιμετώπιση των επιπτώσεων της κλιματικής κρίσης, με προσανατολισμό τη συμμετοχή Πολιτών.

Η όλη παρουσίαση της εκδήλωσης, τα κείμενα και η ροή, ήταν έργο των μαθητών, στο πλαίσιο της γενικότερης στάσης “students on stage”, ενώ τον συντονισμό του ομίλου έχουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Σοφία Παπακώστα, Βιολόγος, και Μιχάλης Παπανούσκας, Χημικός.

ημεριδα1

Ευχαριστούμε θερμά στους εισηγητές για την άμεση ανταπόκριση και το χρόνο που διέθεσαν.
Στην ημερίδα παραβρέθηκε ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Κωνσταντίνος Ζαχαρής, εκπαιδευτικοί, γονείς και μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Τέτοιου είδους πρωτοβουλίες αποτελούν ελπίδα όχι μόνο για την πρόληψη και αντιμετώπιση καταστρεπτικών κλιματικών φαινομένων, αφού προέρχονται από μαθητές και μαθήτριες και απευθύνονται σε όλους τους πολίτες, με στόχο την ενημέρωση, ευαισθητοποίηση και δημιουργία ενεργών πολιτών, αλλά και τη διαμόρφωση συμπεριφορών στο πλαίσιο σεβασμού του περιβάλλοντός μας.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 12 Απριλίου 2023 15:16